Peníze + nepřímá úměra - slovní úlohy

Peníze nebo finance jsou základní směnný prostředek a uchovatel hodnoty v moderní společnosti. Příklady pomáhají získat základní finanční gramotnost.

  1. Čokoláda
    cokolada Michal koupil 8 stejných čokolád za 8 Eur. Kolik eur zaplatí za 26 čokolád?
  2. Lék
    tablets Jistý druh léku vyrábí několik výrobců v různých baleních s různým obsahem účinné látky. Balení č.1: obsahuje 50 tabletek po 800 mg účinné látky, balení za 35 Eur. Balení č.2: obsahuje 30 tabletek po 1000 mg účinné látky, balení za 30 Eur. Které balení
  3. ŽSR
    luzianky Vypočítejte jak vysoké jsou fixní roční personální náklady na provoz jednokolejný tratě dlouhé 118 km, pokud každých 5 km je stanice, kterou obsluhují tři lidé - výpravčí a dva výhybkáři v 4-dvousměnném provozu. Uvažujte průměrný plat zaměstnance železnic
  4. Mzda
    socik Zvýšením minimální mzdy se při zachování ostatních parametrů systému nezaměstnanost:
  5. Inženýr Kažimír
    demagog_smer_1 Rozdíl mezi politikem-demagogom a racionální uvažujícím člověkem alespoň se základním vzděláním krásné ilustruje příklad z TV diskuse. 'Inženýr' Kažimír tvrdí že během jejich úřadování došlo k velkému poklesu ceny zemního plynu, pokud cena se změnila z
  6. Dojezd
    Lupo_3L_TDI.JPG Vypočítejte maximální dojezd auta, pokud můžete utratit 10 Eur, nafta stojí 1.55 Eur/l a spotřeba auta je 3 l/100 km.
  7. Magnetofón
    mg Video je o 153% dražší než magnetofon. O kolik procent je magnetofon levnější než video?
  8. Sklo
    sklo U sklenáře jsme si nechali uříznout 8 tabulek skla. Každá měla tvar čtverce o straně 18 cm. Zaplatili jsme 44 Kč. Kolik stojí 1m2 skla?
  9. Prodej vs zisk
    Acer+vs+Apple Společnost Apple prodává o 22 procent počítačů méně než Acer, přesto má zisk z ich prodeje 2.2 krát vyšší než Acer. Kolikrát dražší jsou tedy počítače Apple?
  10. Odměny
    odmena Pan Róbert a pan Norbert si společně vydělali 1400 eur. Odměnu si rozdělili v poměru 4:3 podle toho jak pracovali. Kolik dostal každý z nich?
  11. Kilo bonbonů
    bonbons_11 Jeden kilogram čokoládových bonbonů stojí 10 eur. Katka nakúpi 250 gramů a v balení má 8 bonbonů. Kolik stojí 1 bonbón?
  12. Zlevnění
    penize_3 Větrovka stála po zlevnění 1275 sk, co byli tři čtvrtiny původní ceny. Kolik korun stála větrovka původně? O kolik korun byla zlevněná?
  13. Pracovníci pilní
    eura_6 Za odvedenou práci dostali tři pracovníci zaplaceno. První dostal 50 €, druhý 100 € a třetí 60 €. Za další práci mají dostat dohomady 735 €. Jak si tuto částku rozdělí, pokud má být rozdělena ve stejném poměru jako první práce?
  14. Částka
    penize_38 Mám částku 6155 kč a potřebuju ji procentuálně rozdělit do dvou dlužných částek 12000 kč a 35000 kč. Kolik peněz pošlu na každou z nich? Děkuji za odpověd'.
  15. Víno 2
    vino_2 Víno 0,375 l stojí 2040 Kč. Kolik stojí 1 dl?
  16. Do školni
    jablka_17 Do školni jídelny koupili 36kg po 12kč/kg. Kolik kg jablek o 1/4 lacinějšich na kilogramu mohli koupit za tytéž penize?
  17. Trojice
    penize_49 Jakub, Aneta a Lenka si rozdělili 1342 kč v poměru 5/2:3/10:1/4. Kolik Kč si vzala Lenka?
  18. Smrčky a borovice
    stromy_9 Na týdenní lesní brigádě pracuje 12 studentů. Za sto smrčků dostanou x Kč, za sto borovic y Kč. Kolik Kč dostal jeden student za jeden den, jestliže celkem vysadili za týden 25 000 smrčků, 30 000 borovic? Vyjádřete výrazem.
  19. Chobotnice
    vaha_17 V místním supermarketu stojí 3/5 kilogramu chobotnice 156,00. Kolik stojí 4 kilogramy chobotnice?
  20. Borůvky 4
    boruvky_3 Jeden a půl kg borůvek stojí 90Kč. Kolik korun stojí 2kg borůvek?

Máš zajímavú úlohu, který nevíš vypočítat? Vlož ji a my Ti ji zkusíme vypočítat.



Na tuto e mailovou adresu Vám odpovíme řešení; řešené příklady přibývají i zde. Pokud ji uvedete, uveďte ji bezchybně a zkontrolujte si zda nemáte plný mailbox.