success girl on math lesson

Mathematics

Want to feel the joy of understanding and computing math problems?
Do you want to train in thinking, looking for problems solutions?
We recognize mathematics as a foundation of common sense, without which t isn't straightforward in the next career to achieve success. Whether as a manager, programmer, judge, mason, or electrician, you will make decisions every day, the quality of which will depend on your wisdom, maturity, concentration. The smartest and better decisions you make in life, the greater the potential for success in your personal and working life. We will help you with our portal with math questions and problems with their solutions. If you are looking for math material, you are getting ready for a prize, a graduate, a monitor, a nationwide knowledge test is also right here. In addition to examples, we also offer online math calculators.

News:
October 2020 - we help students and teachers with materials with examples from mathematics, physics, and electro - materials for distance teaching forms due to the ongoing COVID-19 pandemics.
March-April 2020 - we were hopelessly overwhelmed by math problems from our users (the first lockdowns due to COVID-19), and we managed to solve them all during the summer holidays.
Q1 2021 - we are tired of the year-long lockdown and closed schools. There was plenty of online distance learning. You certainly learned less than at school when you interact with your teacher and classmates.

  • How much 3
    mixed How much more is 1⅝ than 4⅚?
  • Francesca 2
    plusminus Francesca applied the steps below to find the product of (-1.2)(-9.4). Step 1: (-1.2)(-9.4) = (-9.4)(-1.2) Step 2:                   = (-9.4)(-1) + (-9.4)(-0.2) Step 3:                   = (9.4) + (1.88) Step 4:                   = 11.28 Which step shows
  • Mother 8
    chicken Mother bought 2 kg of beef at P240 per kilo and 2 kg of chicken legs at P140 per kilo. She gave the meat vendor a P1000 bill. How much change did she get?
  • Powdered milk
    milk A can of powdered milk and a can of evaporated milk cost $83.90 together. Two cans of evaporated milk and a can of powdered milk cost $118.05. How much is 1 can of powdered milk? How much is 1 can of evaporated milk?
  • There 17
    kolac There is 3/4 of a cake on a plate in Maria's kitchen.  Silvia sees the cake and eats 1/5 of the cake.  Then Franca takes 1/3 of what was there and shares half of her portion with Antonella.  What fraction of the cake is left?
  • The Nürburgring
    clocks The Nürburgring in Germany is a racetrack that hosts racing events all year. Two of the fastest laps ever driven on the track are 6 minutes 47.30 seconds and 6 minutes 52.01 seconds. How much faster is the 6 minutes 47.30 seconds time than the 6 minutes 5
  • Mother 7
    mangoes Mother bought 18 fruits. 1/3 were pineapple and the rest  were mangoes . how many were mangoes


next math problems »