Tea blend

Tea blends are maked from two kinds of tea. In standard tea mixture are two teas in the ratio 1:3 and 40 g costs 42 CZK. In the premium tea mixture are weighing two teas in the ratio 1:1 and 50 grams costs 60 CZK. How much cost 10 grams of more expensive kind of tea?

Result

x =  15

Solution:


(40/10)(1x+3y)/(1+3)=42
(50/10)(x+y)/(1+1) = 60

10x+30y = 420
25x+25y = 600

x = 15
y = 9

Calculated by our linear equations calculator.








Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?

Next similar examples:

  1. Coffee
    arabica_robusta Coffee merchant has coffee robusta and arabica species. 1 kg Robusta worth 450 CZK, Arabica 1 kg is 300 CZK more expensive. Calculate how many kilograms of Robusta and Arabica will need to produce 30 kg of the mixture so that the mixture cost is 490 CZK p
  2. Two wine
    wines In 2:1 mix wine solution cost 4.1 USD. In 1:2 mix wine solution cost 4.5 USD. How much cost liter of each wine?
  3. Equations
    p1110617 Solve following system of equations: 6(x+7)+4(y-5)=12 2(x+y)-3(-2x+4y)=-44
  4. Factory and divisions
    factory_2 The factory consists of three auxiliary divisions total 2,406 employees. The second division has 76 employees less than 1st division and 3rd division has 212 employees more than the 2nd. How many employees has each division?
  5. Linsys2
    linear_eq_3 Solve two equations with two unknowns: 400x+120y=147.2 350x+200y=144
  6. Collecting day
    smetiari_2 At collecting day at school pupils of three classes took total of 1063 kg of paper. Class B collected half more than A Class and class C 55 kg more than B. How many kg of paper collected each class?
  7. Three days
    skolske-zosity_1 During the three days sold in stationery 1490 workbooks. The first day sold about workbooks more than third day. The second day 190 workbooks sold less than third day. How many workbooks sold during each day?
  8. Linear system
    linear_eq_2 Solve a set of two equations of two unknowns: 1.5x+1.2y=0.6 0.8x-0.2y=2
  9. Candies
    bonbon If Alena give Lenka 3 candy will still have 1 more candy. If Lenka give Alena 1 candy Alena will hame twice more than Lenka. How many candies have each of them?
  10. Tickets
    tickets Tickets to the zoo cost $4 for children, $5 for teenagers and $6 for adults. In the high season, 1200 people come to the zoo every day. On a certain day, the total revenue at the zoo was $5300. For every 3 teenagers, 8 children went to the zoo. How man
  11. Two numbers
    maxwells-equation We have two numbers. Their sum is 140. One-fifth of the first number is equal to half the second number. Determine those unknown numbers.
  12. Two equations
    children_23 Solve equations (use adding and subtracting of linear equations): -4x+11y=5 6x-11y=-5
  13. Potatoes bags
    vrece_zemiakov I have three bags with 21 kg potatoes. The first bag is 5.5 kg more than in the second bag and the third is 0.5 kg more than in the second bag. Determine how many kgs of potatoes is in each bag.
  14. Stamps 2
    stamp_9 Dennis spent 34.15 on stamps. The number of .56 is 10 less than four times of stamps bought for .41. How many of each stamp did he buy?
  15. Apples
    jablka_14 Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg Jonathan and how much Golden?
  16. Savings
    penize_29 Paul has a by half greater savings than half Stanley, but the same savings as Radek. Staney save 120 CZK less than Radek. What savings have 3 boys together?
  17. Money duo
    money_18 Julius and Mark have together 45 euros. Mark has 50% more money than Julius. Determine the amount of money that have Mark and Julius.