Candies

The price for 1 kg of more expensive candies is 125 CZK.
The price for 1 kg of cheaper candy is 100 CZK.
We mix two different mixtures of candy.

A) The first mixture contains 2 kg more expensive and 0.5 kg cheaper candy. Calculate the price for 1 kg of the mixture.
B) The second mixture contains 2 kg of more expensive candy and several kg of cheaper candy. The price per 1 kg of this mix is 110 CZK. Calculate how many kilos of cheaper candy contains the second mixture.

Result

A =  120 Kc/kg
B =  3 kg

Solution:

Solution in text A =

2*125+B*100 = 110 *(2+B)

10B = 30

B = 3

Calculated by our simple equation calculator.








Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this example are needed these knowledge from mathematics:

Do you want to convert mass units? Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have quadratic equation?

Next similar examples:

  1. Bonbons
    bonbons_6 Create a mixture of 50 kg of candy on price 700Kč. Candies has prices: 820Kč, 660Kč and 580Kč. Use cross rule.
  2. Mixing
    FMCG If we mix 5 kg of goods of one kind and 3 kg second one, resulting mixture cost 16.50 EUR/kg. If these quantities are mixed in reverse - first three kilograms and 5 kilograms second cost of mixture is 18.50 EUR/kg. What is the price of one kg of goods of.
  3. Coffee
    coffe In stock are three kinds of branded coffee prices: I. kind......6.9 USD/kg II. kind......8.1 USD/kg III. kind.....10 USD/kg Mixing these three species in the ratio 8:6:3 create a mixture. What will be the price of 1100 grams of this mixture?
  4. Store
    pave One meter of the textile were discounted by 2 USD. Now 9 m of textile cost as before 8 m. Calculate the old and new price of 1 m of the textile.
  5. Coffee
    arabica_robusta Coffee merchant has coffee robusta and arabica species. 1 kg Robusta worth 450 CZK, Arabica 1 kg is 300 CZK more expensive. Calculate how many kilograms of Robusta and Arabica will need to produce 30 kg of the mixture so that the mixture cost is 490 CZK p
  6. Tea blend
    teas Tea blends are maked from two kinds of tea. In standard tea mixture are two teas in the ratio 1:3 and 40 g costs 42 CZK. In the premium tea mixture are weighing two teas in the ratio 1:1 and 50 grams costs 60 CZK. How much cost 10 grams of more expensive k
  7. Medicament
    tablets Same type of medicament produces a number of manufacturers in a variety of packages with different content of active substance. Pack 1: includes 60 pills of 600 mg of active substance per pack cost 9 Eur. Pack 2: includes 150 pills of 500 mg of active sub
  8. Sales of products
    cukriky_9 For 80 pieces of two quality products a total sales is 175 Eur. If the first quality product was sold for n EUR per piece (n natural number) and the second quality product after 2 EUR per piece. How many pieces of the first quality were sold?
  9. CuSO4 mixture
    chemia_2 How many grams of solid CuSO4 we have to add to 450g of 15% CuSO4 solution to produce a 25% solution?
  10. Two wine
    wines In 2:1 mix wine solution cost 4.1 USD. In 1:2 mix wine solution cost 4.5 USD. How much cost liter of each wine?
  11. Cone A2V
    popcorn Surface of cone in the plane is a circular arc with central angle of 126° and area 415 dm2. Calculate the volume of a cone.
  12. Chocolate
    cokolada Ricky bought 9 same chocolates for 9 Eur. How many euros he pay for 26 chocolates?
  13. Bonus
    moeny Gross wage was 1430 USD including 23% bonus. How many USD were bonuses?
  14. Tilapia
    tilapia_1 A fish vendor sells 5/7 kilos of tilapia for 73.50. If you will buy 2 1/7 kilos of tilapia, how much will it cost?
  15. Birthday party
    influenza_1 For her youngest son's birthday party, mother bought 6 3/4 kg of hotdog and 5 1/3 dozens bread rolls. Hotdogs cost 160 per kilogram and a dozen bread roll costs 25. How much did she spend in all?
  16. Supermarket
    vaha_17 In a local supermarket, 3/5 kilogram of squid costs 156.00. How do 4 kilograms of squid cost?
  17. Inflation
    dollar What is better for people (employees)? ?