Elimination method

Solve system of linear equations by elimination method:

5/2x + 3/5y= 4/15
1/2x + 2/5y= 2/15

Result

x =  0.038
y =  0.286

Solution:


5/2*x + 3/5*y= 4/15
1/2*x + 2/5*y= 2/15

75x+18y = 8
15x+12y = 4

x = 4105 ≈ 0.038095
y = 27 ≈ 0.285714

Calculated by our linear equations calculator.







Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this example are needed these knowledge from mathematics:

Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?

Next similar examples:

  1. Three unknowns
    matrix_1 Solve the system of linear equations with three unknowns: A + B + C = 14 B - A - C = 4 2A - B + C = 0
  2. Linear system
    linear_eq_2 Solve a set of two equations of two unknowns: 1.5x+1.2y=0.6 0.8x-0.2y=2
  3. Linsys2
    linear_eq_3 Solve two equations with two unknowns: 400x+120y=147.2 350x+200y=144
  4. Family
    4kids Family has 4 children. Ondra is 3 years older than Matthew and Karlos 5 years older than the youngest Jane. We know that they are together 30 years and 3 years ago they were together 19 years. Determine how old the children are.
  5. Three workshops
    workers_24 There are 2743 people working in three workshops. In the second workshop works 140 people more than in the first and in third works 4.2 times more than the second one. How many people work in each workshop?
  6. Legs
    rak Cancer has 5 pairs of legs. The insect has 6 legs. 60 animals have a total of 500 legs. How much more are cancers than insects?
  7. Nine books
    books_42 Nine books are to be bought by a student. Art books cost $6.00 each and biology books cost $6.50 each . If the total amount spent was $56.00, how many of each book was bought?
  8. Vegan shop
    zemiaky_2 To the shops brought together 23.2 kg of goods, fruits, vegetables and nuts. fruit was 4.7 kg more than vegetables, nuts was 1.5 kg less than the fruit. Determine the amount of fruits, vegetables and nuts.
  9. 925 USD
    money_22 Four classmates saved an annual total 925 USD. The second save twice as the first, third 35 USD more than the second and fourth 10 USD less than the first. How USD save each of them?
  10. A fisherman
    worms A fisherman buys carnivores to fish. He could buy either 6 larvae and 4 worms for $ 132 or 4 larvae and 7 worms per $ 127. What is the price of larvae and worms? Argue the answer.
  11. Sheep and cows
    sheep_4 There are only sheep and cows on the farm. Sheep is eight more than cows. The number of cows is half the number of sheep. How many animals live on the farm?
  12. Lee is
    clock-night-schr_15 Lee is 8 years more than twice Park's age, 4 years ago, Lee was three times as old. How old was Lee 4 years ago?
  13. Tickets
    tickets Tickets to the zoo cost $4 for children, $5 for teenagers and $6 for adults. In the high season, 1200 people come to the zoo every day. On a certain day, the total revenue at the zoo was $5300. For every 3 teenagers, 8 children went to the zoo. How many te
  14. Factory and divisions
    factory_2 The factory consists of three auxiliary divisions total 2,406 employees. The second division has 76 employees less than 1st division and 3rd division has 212 employees more than the 2nd. How many employees has each division?
  15. Pooja
    clocks_14 Pooja and Deepa age is 4:5, 4 years back it was 8:11. What is the age of Pooja now?
  16. Bottles
    flasa_1 The must is sold in 5-liter and 2-liter bottles. Mr Kucera bought a total of 216 liters in 60 bottles. How many liters did Mr. Kucera buy in five-liter bottles?
  17. Theorem prove
    thales_1 We want to prove the sentence: If the natural number n is divisible by six, then n is divisible by three. From what assumption we started?