Christmas trees

Salesman sold Christmas trees: spruce for € 22, pine for € 25 and fir for € 33. At the morning he had the same number of spruce, fir and pine. At the evening he had all the trees entirely sold for € 3,600. How many trees that day salesman sold?

Result

x =  135

Solution:

Solution in text x =







Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this example are needed these knowledge from mathematics:

Looking for help with calculating arithmetic mean? Looking for a statistical calculator?

Next similar examples:

  1. Four families
    Rodina-01 Four families were on a joint trip. In the first family, there were three siblings, namely Alica, Betka and Cyril. In the second family were four siblings, namely David, Erik, Filip and Gabika. In the third family, there were two siblings, namely Hugo and
  2. Products
    vyroba05_1 15 products are 48 € more expensive than 12 products. How many euros will it cost five same products?
  3. The result
    dice_2 How many times I decrease the number 1144 to get the result 22?
  4. Addition of Roman numbers
    roman Added together and write as decimal number: XXXIV + MDCCXII
  5. Lidl calculator
    lidl_calculator We don't like to advertise unnamed retail chains. But offers relatively high-quality scientific/technical calculator OLYMPIA 8510S with 97 functions(features) for 3.48 Eur. Calculate how many cents costs one feature of this calculator. We believe that.
  6. School
    trieda 27 students of 6.D class is going to a trip. They pay 9 € each. The teacher got 153 €. How many children have not paid?
  7. President
    gasparovic President of Slovakia earns a monthly € 7844 per month. How many times earn than Jimmy's monther salary € 612? 15.3.2014 the presidential election, which decides who will almost effortlessly 5 years to receive such space salary for nothing;)
  8. Doctors
    cvach1 In the city operates 171 doctors. The city has 128934 citizens. How many citizens are per one doctor?
  9. Math classification
    prezident In 3A class are 27 students. One-third got a B in math and the rest got A. How many students received a B in math?
  10. Cheaper cars
    vagon State-owned railway company buys 10 air-conditioned coaches for nearly 18 million euros. Calculate how many euros is the equivalent of one seat in the wagon with a capacity of 83 people. How many of used cars at the price 2700 Euros can be buy instead o
  11. One frame
    room_1 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?
  12. Soda
    soda_water A pack of 12 sodas cost 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
  13. Pins
    pukacky.JPG Sarah bought 9 pins, Eva bought 4 pins and saved 2 euros. How many pins buy Dana, when she have 3 euro?
  14. Doses
    medicine_spoon_628830 A child is to receive a dose of 0.5 teaspoon of cough medicine every 12 hours. if the bottle contains 60 doses, how many days will the medicine last?
  15. Value of teeth
    dental_caries To know value to the healthy teeth we discover only when we take care about tooth caries followed by loss of teeth and think how to replace missing teeth... Calculate the value (cost of money) healthy teeth, if we assume that man has with 32 teeth and rep
  16. Milk bill
    milk_3 Mrs Tara buys 2 liters of milk daily. If 1 liter of milk cost $0.27. What will be her milk bill for 30 days.
  17. Stand-by power
    remote_control Determine the year-round consumption of appliances in stand-by mode. Stand-by mode is regime the unit continuously 24 hours consume a tiny amount of electricity. Typically are televisions, electric ovens, radios, computers, monitors, satellite receivers, w