Parcel service

Parcel from U.S. to Slovakia costs 5.3 €. Parcel from Slovakia to the U.S. costs 49 €. Calculate how many times is Slovak Post more expensive than the U.S. parcel service.

Result

x =  9.25

Solution:

Solution in text x =







Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this example are needed these knowledge from mathematics:

Next similar examples:

  1. On the farm
    farm The farm took 221 tons of potatoes from 17 hectares. How many tons of potatoes taken from one hectare?
  2. President
    gasparovic President of Slovakia earns a monthly € 7844 per month. How many times earn than Jimmy's monther salary € 612? 15.3.2014 the presidential election, which decides who will almost effortlessly 5 years to receive such space salary for nothing;)
  3. Lidl calculator
    lidl_calculator We don't like to advertise unnamed retail chains. But offers relatively high-quality scientific/technical calculator OLYMPIA 8510S with 97 functions(features) for 3.48 Eur. Calculate how many cents costs one feature of this calculator. We believe that.
  4. Cheaper cars
    vagon State-owned railway company buys 10 air-conditioned coaches for nearly 18 million euros. Calculate how many euros is the equivalent of one seat in the wagon with a capacity of 83 people. How many of used cars at the price 2700 Euros can be buy instead o
  5. Stand-by power
    remote_control Determine the year-round consumption of appliances in stand-by mode. Stand-by mode is regime the unit continuously 24 hours consume a tiny amount of electricity. Typically are televisions, electric ovens, radios, computers, monitors, satellite receivers, w
  6. The result
    dice_2 How many times I decrease the number 1144 to get the result 22?
  7. Doctors
    cvach1 In the city operates 171 doctors. The city has 128934 citizens. How many citizens are per one doctor?
  8. Products
    vyroba05_1 15 products are 48 € more expensive than 12 products. How many euros will it cost five same products?
  9. School
    trieda 27 students of 6.D class is going to a trip. They pay 9 € each. The teacher got 153 €. How many children have not paid?
  10. On the trip
    skola_17 On the trip were more than 55 children, but less than 65 children. Groups of 7 could be formed, but groups of 8 no. How many children were on a trip?
  11. Rolls
    rohliky Mom bought 13 rolls. Dad ate 3.5 rolls. How many rolls left when Peter yet put two at dinner?
  12. Math classification
    prezident In 3A class are 27 students. One-third got a B in math and the rest got A. How many students received a B in math?
  13. Pins
    pukacky.JPG Sarah bought 9 pins, Eva bought 4 pins and saved 2 euros. How many pins buy Dana, when she have 3 euro?
  14. Dividing by five and ten
    divide Number 5040 divide by the number 5 and by number 10: a = 5040: 5 b = 5040: 10
  15. Shirt
    tricko Mrs. Vítková bought each of his three children the same shirt paid CZK 1,000. Saleswoman she returned 568,60 CZK. What was the price of one shirt?
  16. One frame
    room_1 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?
  17. Soda
    soda_water A pack of 12 sodas cost 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?