School trip

School trip cost 340.8 USD for one class (24 students).

How much would cost a trip for two classes? (both classes together have 44 students)

Result

x =  624.8 USD

Solution:









Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this example are needed these knowledge from mathematics:

Next similar examples:

  1. Chickens
    chickens 4 chickens give 4 eggs in 4 days. How many eggs can give 8 chickens for 8 days?
  2. Root
    root_quadrat The root of the equation ? is: ?
  3. Chocolate
    cokolada Frank bought 6 same chocolates for 12 Eur. How many euros he pay for 19 chocolates?
  4. Cyclist
    cyclist_2 A cyclist passes 88 km in 4 hours. How many kilometers he pass in 8 hours?
  5. Vans
    shuttlevan In how many ways can 7 shuttle vans line up at the airport?
  6. Above 100%
    dummy What is 155% of 210?
  7. Evaluate expression
    mixed_fractions.JPG Evaluate expression using BODMAS rule: 1 1/4+1 1/5÷3/5-5/8
  8. Brick
    brick One brick is 2 kg and half a brick heavy. What is the weight of one brick?
  9. Compare
    fraction Compare fractions ?. Which fraction of the lower?
  10. 7 heroes
    7statocnych 5 heroes galloping on 5 horses behind. How many ways can sort them behind?
  11. Flags
    vlajka_cz How many different flags can be made from colors red, white, blue, black, yellow, green, purple, gray, orange so that each flag consisted of three different colors?
  12. Textbooks
    textbooks After check of textbooks found that every 8-th textbook should be withdrawn. Together 74 textbooks were withdrawn. How many textbooks were in stock before withdrawn and how many after withdrawn?
  13. Orchard
    orchard 5 trees in 3 lines grows in the orchard. How many trees are in the orchard?
  14. Holidays
    holidays Calculate how many hours take holidays, if take 1 weeks.
  15. Weeks
    calendar 55 weeks is equal to how many days?