Sugars

In what ratio must two sorts of sugar, costing #390 and #315 per kg respectively, be mixed in order to produce a mixture worth #369 per kg?

Result

r =  18:7

Solution:

Solution in text r =







Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this example are needed these knowledge from mathematics:

Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have quadratic equation?

Next similar examples:

  1. On the 4
    water_12 On the way to playing disc golf with his two boys, Mr. Smith purchases 3 muffins and 2 bottles of water, totaling $9.75. The following week he only has Asher with him, so he purchases 2 muffins and 1 bottle of water totalling $6.00. What is the cost of on
  2. Discount price
    sveter_6 Coat cost 150 euros after sales discount. What is the original price when the discount is 25% of the original price?
  3. Fifth of the number
    numbs_5 The fifth of the number is by 24 less than that number. What is the number?
  4. Trip to a city
    vylet Lin wants to save $75 for a trip to the city. If she has saved $37.50 so far, what percentage of her goal has she saved? What percentage remains?
  5. The painter
    painter_12 In order for the painter to get the desired color, he must mix green and yellow in a ratio of 4: 7. If it has 28 l of green color, how many liters of yellow color should he add? How many liters of mixed color does he get?
  6. Concentration
    ocet_1 How 0.5 liters of 8% vinegar diluted to a concentration of 20 hundredths % of vinegar? How many liters of water must be pour?
  7. Vacation
    dovolenka Smiths paid a deposit for a vacation of two-sevenths of the total price of the vacation. Then paid also € 550. How much cost their vacation?
  8. Birthday
    spice Mother bought 21 desserts on the occasion of Mirka's birthday one tips was 9 CZK and the kremlin cost 12 CZK. For all desserts, she paid 213 CZK. How many kremlins and how many tips mums did buy?
  9. 12 apples
    apples_11 12 apples and 2 loaves of bread cost 5.76 and 6 apples and 3 loaves of bread cost 7.68. How much is a loaf of bread?
  10. T-shirts and hat
    usd_9 5 t-shirts and a hat cost £62.00 2 t-shirts and a hat cost £29.00 How much does a t-shirt cost ? How much does a hat cost ?
  11. Banknotes
    penize_49 Eva deposit 7800 USD in 50 banknotes in the bank. They had value 100 USD and 200 USD. How many were they?
  12. Shopping center
    bicycle_gears_3 The shopping center buys from the manufacturer bikes at a purchase price of 180 €. It sells them for a sale price of 250 €. However, in the advertising for the sale of these goods, the shopping center spent 20% of the selling price of all bicycles in stock
  13. Four friends
    money_10 Four friends shared the money. Vasek got 1/4 of the total amount. Tonda received 1/3 of the rest of the money, Joe got a half from the second residue and Jirka left 80. How much money get together?
  14. Savings 2
    low_money Jozef and Michael saved 46 euros together. Michael saved 22 euros more than Jozef. How much did save each of them?
  15. Tickets 4
    cinema2_13 Stacey is selling tickets to the school play. The tickets are $7 for adults and $5 for children. She sells twice as many adult tickets as children's tickets and brings in a total of $342. How many of each kind of ticket did she sell?
  16. Socks
    sleva_2 One pair of socks worth CZK 27. Set of 3 pairs of these socks are sold with 10% discount. How many we will pay CZK for two offered sets of socks?
  17. Walnuts
    orechy_2 x walnuts were in the mission. Dano took 1/4 of nuts Michael took 1/8 from the rest and John took 34 nuts. It stayed here 29 nuts. Determine the original number of nuts.