On the 4

On the way to playing disc golf with his two boys, Mr. Smith purchases 3 muffins and 2 bottles of water, totaling $9.75. The following week he only has Asher with him, so he purchases 2 muffins and 1 bottle of water totalling $6.00.
What is the cost of one muffing? What is the cost of one bottle of water?

Result

m =  2.25
w =  1.5

Solution:


3m+2w = 9.75
2m + 1w = 6.00

3m+2w = 9.75
2m+w = 6

m = 94 = 2.25
w = 32 = 1.5

Calculated by our linear equations calculator.







Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this example are needed these knowledge from mathematics:

Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have quadratic equation?

Next similar examples:

  1. Belgium vs Italy
    lopta_4 Belgium played a match with Italy and Belgium win by 2 goals. The match fell a total 6 goals. Determine the number of goals scored by Belgium and by Italy.
  2. Football match 4
    futball_ball In a football match with the Italy lost 3 goals with Germans. Totally fell 5 goals in the match. Determine the number of goals of Italy and Germany.
  3. Viju
    chicken_2 viju has 40 chickens and rabbits. If in all there are 90 legs. How many rabbits are there with viju??
  4. Barbara
    batoh Barborka goes to school with backpack that was 2 - times more expensive than a bag slipper. If backpack was 36 euros cheaper it was cost same as bag slipper. How many cost backpack and how many bas slipper?
  5. Classroom
    trieda_1 There are eighty more girls in the class than boys. Boys are 40 percent and girls are 60 percent. How many are boys and how many girls?
  6. Three figures - numbers
    numbers34 The sum of three numbers, if each is 10% larger than the previous one, is 662. Determine the figures.
  7. Football season
    ball_f Dalibor and Adam together scored 97 goals in the season. Adam scored 9 goals more than Dalibor. How many goals scored each?
  8. Tour
    money_11 35 people went on a tour and paid 8530, -. Employees pay 165, and family members 310. How many employees and how many family members went to the tour?
  9. Trees
    jablone Along the road were planted 250 trees of two types. Cherry for 60 CZK apiece and apple 50 CZK apiece. The entire plantation cost 12,800 CZK. How many was cherries and apples?
  10. Dining room
    table The dining room has 11 tables (six and eight seats). In total there are 78 seats in the dining room. How many are six-and eight-seat tables?
  11. Savings 2
    low_money Jozef and Michael saved 46 euros together. Michael saved 22 euros more than Jozef. How much did save each of them?
  12. Summerjob
    bulb2_1 Three students participated in the summerjob. Altogether they earn 1780, -. Peter got a third less than John and Paul got 100,- more than Peter. How much got every one of them?
  13. Substitution
    eq1_5 solve equations by substitution: x+y= 11 y=5x-25
  14. Equations
    p1110617 Solve following system of equations: 6(x+7)+4(y-5)=12 2(x+y)-3(-2x+4y)=-44
  15. The larger
    59_number The larger of two numbers is nine more than four times the smaller number. The sum of the two numbers is fifty-nine. Find the two numbers.
  16. 12 apples
    apples_11 12 apples and 2 loaves of bread cost 5.76 and 6 apples and 3 loaves of bread cost 7.68. How much is a loaf of bread?
  17. Money duo
    money_18 Julius and Mark have together 45 euros. Mark has 50% more money than Julius. Determine the amount of money that have Mark and Julius.