Gasoline price

At 34.4 cents per liter, how much will 42 liters of gasoline cost?

Result

c =  14.448 USD

Solution:

Solution in text c =







Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this example are needed these knowledge from mathematics:

Tip: Our volume units converter will help you with converion of volume units.

Next similar examples:

  1. Milk bill
    milk_3 Mrs Tara buys 2 liters of milk daily. If 1 liter of milk cost $0.27. What will be her milk bill for 30 days.
  2. Land cost
    tatrka The land is worth 33295 CZK. 1st owner has 5/15, 2nd owner has 4/15, 3rd owner has 1/5 4th owner has 1/5. How much CZK each of them will receive?
  3. Cris had
    stolicky_skola_8_2 Cris had 15000 . He spent 1/3 of his money on a table and the remaining on 5 similar chairs that cost the same. How much did one chair cost?
  4. Customer
    money_20 A customer purchase three (3) writing pads from a store. She receive k9.70 change from a k10.00 note . How much was it's writing pad cost?
  5. Money 6
    penize_41 Lita had some money. She spent 1/2 of it on a hand bag and 1/3 of the remainder of the blouse. She had 260.00. How much money did she have at start?
  6. Teacher
    cake Teacher Rem bought 360 pieces of cupcakes for the outreach program of their school. 5/9 of the cupcakes were chocolate flavor and 1/4 wete pandan flavor and the rest were vanilla flavor. How much more chocolate flavor cupcakes than vanilla flavor?
  7. Water 31
    water3_6 Richard takes 3 1/6 liters of water before noon and 2 3/5 liters of water after noon. How many litres of water does Richard consume a day ?
  8. VAT lottery
    komunista_fico Father earns 993 euro a month, mother 918 euro per month. Calculate what amount they paid as value added tax (VAT) to the government if the VAT rate is 20%. Assume that the family will spend their entire monthly income.
  9. Value of teeth
    dental_caries To know value to the healthy teeth we discover only when we take care about tooth caries followed by loss of teeth and think how to replace missing teeth... Calculate the value (cost of money) healthy teeth, if we assume that man has with 32 teeth and rep
  10. Midpoints
    sierpinski_1 Triangle whose sides are midpoints of sides of triangle ABC has a perimeter 45. How long is perimeter of triangle ABC?
  11. Sick
    tabletky Sick Marcel already taken six tablets, which was a quarter of the total number of pills in the pack. How many pills were in the pack?
  12. Calories
    fries A large order of McDonald’s french fries has 500 calories. Of this total, 220 calories are from fat. Find the ratio of the calories from fat to total calories in a large order of McDonald’s french fries.
  13. Far country
    dukat_2 In a country far away, the value of 3 pesos is 12 centavos more than the value of 1 peso. How many centavos is 1 peso worth?
  14. Stand-by power
    remote_control Determine the year-round consumption of appliances in stand-by mode. Stand-by mode is regime the unit continuously 24 hours consume a tiny amount of electricity. Typically are televisions, electric ovens, radios, computers, monitors, satellite receivers, w
  15. Percentages
    money_14 What is 1/3 of $821.43?
  16. Norm
    rajcata Three workers planted 3555 seedlings of tomatoes in one dey. First worked at the standard norm, the second planted 120 seedlings more and the third 135 seedlings more than the first worker. How many seedlings were standard norm?
  17. Dropped sheets
    books_26 Three consecutive sheets dropped from the book. The sum of the numbers on the pages of the dropped sheets is 273. What number has the last page of the dropped sheets?