Cheaper cars

State-owned railway company buys 10 air-conditioned coaches for nearly 18 million euros.

Calculate how many euros is the equivalent of one seat in the wagon with a capacity of 83 people.
How many of used cars at the price 2700 Euros can be buy instead of one wagon?

Result

x =  21687 Eur
n =  667

Solution:

Solution in text x =
Solution in text n =







Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this example are needed these knowledge from mathematics:

Next similar examples:

  1. Milk bill
    milk_3 Mrs Tara buys 2 liters of milk daily. If 1 liter of milk cost $0.27. What will be her milk bill for 30 days.
  2. Stand-by power
    remote_control Determine the year-round consumption of appliances in stand-by mode. Stand-by mode is regime the unit continuously 24 hours consume a tiny amount of electricity. Typically are televisions, electric ovens, radios, computers, monitors, satellite receivers, w
  3. Doctors
    cvach1 In the city operates 171 doctors. The city has 128934 citizens. How many citizens are per one doctor?
  4. Math classification
    prezident In 3A class are 27 students. One-third got a B in math and the rest got A. How many students received a B in math?
  5. Addition of Roman numbers
    roman Added together and write as decimal number: XXXIV + MDCCXII
  6. The result
    dice_2 How many times I decrease the number 1144 to get the result 22?
  7. One frame
    room_1 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?
  8. Soda
    soda_water A pack of 12 sodas cost 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
  9. Pins
    pukacky.JPG Sarah bought 9 pins, Eva bought 4 pins and saved 2 euros. How many pins buy Dana, when she have 3 euro?
  10. Division
    numbers_36 Which number in division 16 give 12 and the rest 3?
  11. Cake 7
    cake_3 1/3 of a cake shared with 4 people. What share of the whole cake has each people?
  12. Doses
    medicine_spoon_628830 A child is to receive a dose of 0.5 teaspoon of cough medicine every 12 hours. if the bottle contains 60 doses, how many days will the medicine last?
  13. Parcel service
    posta Parcel from U.S. to Slovakia costs 5.3 €. Parcel from Slovakia to the U.S. costs 49 €. Calculate how many times is Slovak Post more expensive than the U.S. parcel service.
  14. On the trip
    skola_17 On the trip were more than 55 children, but less than 65 children. Groups of 7 could be formed, but groups of 8 no. How many children were on a trip?
  15. Chocolate
    choko Children break chocolate first to third and then every part of another half. What kind got each child? Draw a picture. What part would have received if each piece have halved?
  16. Products
    vyroba05_1 15 products are 48 € more expensive than 12 products. How many euros will it cost five same products?
  17. Lidl calculator
    lidl_calculator We don't like to advertise unnamed retail chains. But offers relatively high-quality scientific/technical calculator OLYMPIA 8510S with 97 functions(features) for 3.48 Eur. Calculate how many cents costs one feature of this calculator. We believe that.