3rd grade + multiplication - examples

  1. School trip
    school_trip School trip cost 90 Eur for one class (20 students). How much would cost a trip for two classes? (both classes together have 40 students)
  2. Holidays
    holidays Calculate how many hours take holidays, if take 7 weeks.
  3. Orchard
    orchard 9 trees in 2 lines grows in the orchard. How many trees are in the orchard?
  4. Efficiency of rail
    vlak With subsidies are business easy. Calculate how much must cost rail ticket (x) in today's ticket price € 11 and if the trains was not subsidized, if it is known that without subsidies would cost three times today's ticket prices. Calculate the value of.
  5. Grower
    fruit_1 Grower harvested 190 kg of apples. Pears harvested 10 times less. a) How many kg pears harvested? b) How many apples and pears harvested? c) How many kg harvested pears less than apples?
  6. Forest ranger
    srny Forest ranger watching from the hide deers. At one time point he can see 6 deers. How many maximum deers can be see by 3 rangers at same time?
  7. Numbers
    ceruza By how many is the difference of numbers 8 and 34 less than its product?
  8. Rolls
    rozky Michail likes rolls, which cost 12 cents. Previously purchased 6 rolls. How many cents paid Michail for rolls?
  9. Shoes
    obuv Joseph had one pair of sandals, one pair of hiking shoes, 1 pair of botas, one pair of church shoes. How many pieces of shoes had together?
  10. Unknown number 2
    num_sphere I think the number. When he reduces it four times, I'll get 11. What number am I thinking?
  11. Beautiful alley
    stromy_8 In the alley 4 rows of 10 trees and 5 rows of 8 trees blossomed. Six of the trees have already blossomed. How many trees still bloom in the alley?
  12. Kangaroo
    klokan_1 Kangaroo do 10 jumps in 1 minute and then three minutes lie , then will make 10 jumps in 1 minute and 3 minutes lie, and so on. Find the shortest time in which kangaroo do 30 jumps.
  13. Zucchini
    cukety One zucchini costs 5 CZK. How much would cost four?
  14. Grandma
    egg Grandma bought two 10 pack of eggs. She used 8 eggs on the cake, 2 times less on the omelette and 4 more eggs for breakfast. How many eggs did it stand for?
  15. Fishing boat
    rybnik_4 The fishing boat caught 14 fish in one day. How many fish will catch 4 fishing boats in 8 days?
  16. Two numbers
    scientific_2 Find the four times smaller number for numbers 12 and 36 and then add them.

Do you have an interesting mathematical example that you can't solve it? Enter it, and we can try to solve it.



To this e-mail address, we will reply solution; solved examples are also published here. Please enter e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.