4th grade + multiplication - examples

  1. Brick
    brick One brick is 2 kg and half a brick heavy. What is the weight of one brick?
  2. Holidays
    holidays Calculate how many hours take holidays, if take 1 weeks.
  3. Weeks
    calendar 55 weeks is equal to how many days?
  4. Textbooks
    textbooks After check of textbooks found that every 8-th textbook should be withdrawn. Together 74 textbooks were withdrawn. How many textbooks were in stock before withdrawn and how many after withdrawn?
  5. School trip
    school_trip School trip cost 340.8 USD for one class (24 students). How much would cost a trip for two classes? (both classes together have 44 students)
  6. Carpenter
    stolar You want to cut long board into smaller pieces. Carpenter said that one cut of the board into two pieces will cost you 90 cents. But you need to cut the board into 7 parts. How much you pay?
  7. Rolls
    rozky Michail likes rolls, which cost 12 cents. Previously purchased 7 rolls. How many cents paid Michail for rolls?
  8. Boys and girls
    boys_and_girls In the class are 15 boys and 3-times less girls. How many girls are in the classroom? How many all children are in the class?
  9. Computer
    chars A line of print on a computer contains 80 characters (letters, spacers or other chars). Find how many characters there are in 20 lines.
  10. Cycling
    bicycle_rider Cyclist goes on a trip. First, drove 3 hours average speed 42 kilometers per hour, then slowed down and another 2 hours driving a speed 39 kilometers per hour. How many total kilometers cycling?
  11. Efficiency of rail
    vlak With subsidies are business easy. Calculate how much must cost rail ticket (x) in today's ticket price € 13 and if the trains was not subsidized, if it is known that without subsidies would cost three times today's ticket prices. Calculate the value of.
  12. Unknown number 2
    num_sphere I think the number. When he reduces it four times, I'll get 14. What number am I thinking?
  13. Grower
    fruit_1 Grower harvested 190 kg of apples. Pears harvested 10 times less. a) How many kg pears harvested? b) How many apples and pears harvested? c) How many kg harvested pears less than apples?
  14. Number
    numbers_10 Which number is 17 times larger than the number 6?
  15. Bus driver
    bus_2 The bus driver rides 191 km in the morning, afternoon rides 22 km more. How many kilometers traveled in 5 days if he rides on the same line?
  16. Family
    familly2 Dad has two years more than mom. Mom has 5 times more than Katy. Katy has 2 times less than Jan. Jan is 10 years old. How old is everyone in the family? How old are all together?
  17. How manz
    children By how many is the product of the numbers 328 and 7 greater than its sum?
  18. Locomotive
    freight_train Whole loaded train weighs 760 tons. It has twenty wagons, each carrying 20 tons of grain and empty weighs 10 tons. How much weight a locomotive?
  19. Pairs
    dvojice From the five girls and four boys teachers have to choose one pair of boy and girl. A) How many such pairs of (M + F)? B) How many pairs where only boys (M + M)? C) How many are all possible pairs?
  20. Farmers
    zemedelec.JPG Farmers loaded into a truck of fruit and vegetables intended for the store. 10 boxes of 5 kg pears, 8 boxes of 6 kg plums, 7 boxes 9 kg of carrots and 10 bags of 50 kg of potatoes. How many kilograms of fruit and vegetables loaded in total? How many kg cou

Do you have interesting mathematical example that you can't solve it? Enter it and we can try to solve it.



To this e-mail address we will reply solution; solved examples are also published here. Please enter e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.