Money - 9th grade (14y) - examples

Money or finance are an essential medium of exchange, a unit of account and store of value in modern society. Mathematical examples helps to get basic financial literacy.

  1. Tabitha
    factory_butter Tabitha manufactures a product that sells very well. The capacity of her facility is 241,000 units per year. The fixed costs are $122,000 per year and the variable costs are $11 per unit. The product currently sells for $17. a. What total revenue is requ
  2. Car repair
    cars John bought a car for a certain sum of money. He spent 10% of the cost to repairs and sold the car for a profit of Rs. 11000. How much did he spend on repairs if he made a profit of 20%?
  3. A fisherman
    worms A fisherman buys carnivores to fish. He could buy either 6 larvae and 4 worms for $ 132 or 4 larvae and 7 worms per $ 127. What is the price of larvae and worms? Argue the answer.
  4. Bonus
    moeny Gross wage was 527 EUR including 16% bonus. How many EUR were bonuses?
  5. Store
    pave One meter of the textile were discounted by 2 USD. Now 9 m of textile cost as before 8 m. Calculate the old and new price of 1 m of the textile.
  6. Cone A2V
    popcorn Surface of cone in the plane is a circular arc with central angle of 126° and area 415 cm2. Calculate the volume of a cone.
  7. Engineer Kažimír
    demagog_smer_1 The difference between politicians-demagogues and reasonable person with at least primary education beautifully illustrated by the TV show example. "Engineer" Kažimír says that during their tenure there was a large decline in the price of natural gas, pri
  8. VAT
    Tax John paid 100 Euros in store for purchase. Calculate value added tax (VAT), which paid in purchase, if the VAT rate is 20%.
  9. Inflation
    tsar Once upon a time, tsar owned a money printer and printed and printed. The result of printing money prices went up,in the first year 3.9 %, in the second 6%, in the third 4.7% and in the fourth 5.5%. Then tsar was failed in election. Calculate the aver
  10. Negative percentage
    trabant In 2004, the company had a loss of 40900 Euros. Two years later he was already in profit 48900 Eur. Calculate what percentage of the company increased profits in this two years.
  11. Rates
    gas_meter When gas consumption, the consumer may choose one of two rates: rate A - which pays 0.4 € per 1 m3 of gas a flat monthly fee of 3.9 € (regardless of consumption) rate B - which pays 0.359 € per 1 m3 of gas a flat monthly fee of 12.5 € From what monthl
  12. Sphere slices
    sphere_slices Calculate volume and surface of a sphere, if the radii of parallel cuts r1=31 cm, r2=92 cm and its distance v=25 cm.
  13. Profitable bank deposit 2012
    eurocoins Calculate the value of what money lose creditor with a deposit € 9500 for 4 years if the entire duration are interest 2.6% p.a. and tax on interest is 19% and annual inflation is 3.7% (Calculate what you will lose if you leave money lying idle at negative
  14. Discount
    sales_discount Product has been discounted twice by 19%. What is the total discount given?
  15. Sale
    sale_percent If the product twice price cut by 25%, what percentage was price cut in total?
  16. Stock market
    money_1 Simon one day decided to invest € 62000 to the stock market. After six months he invested July 25 stock markets fell by 47%. Fortunately for Simon from July 25 5 to October 25 his shares have risen by 39%. Simon is then: ?
  17. Tea blend
    teas Tea blends are maked from two kinds of tea. In standard tea mixture are two teas in the ratio 1:3 and 40 g costs 42 CZK. In the premium tea mixture are weighing two teas in the ratio 1:1 and 50 grams costs 60 CZK. How much cost 10 grams of more expensive k
  18. Discounts on rail (ZSSK)
    preukazy_zssk The railway company ZSSK offers a discount of 15% (REGIONAL) for 5 Eur/year. Calculate the real discount rate as a percentage, where passengers will travel 19 Eur per week.
  19. Greek railwayman
    greecerails_1 Wesley works for the Slovak railways since 1986. His salary is 864 €. His colleague, Evgenias works in the Greek State Railways from 1991. Earns 5010 € per month. Calculate how many hours a day must Evgenias work to earn as much as Wesley and if they w
  20. Purchase
    cart Mother bought 5 boxes of milk and 7 kg of potatoes and paid a total CZK 147. Aunt bought 7 boxes of milk and 3 kg of potatoes and paid 131 CZK. What is the price of one carton of milk and 1 kg of potatoes? How CZK together would have saved if bought at the

Do you have an interesting mathematical example that you can't solve it? Enter it, and we can try to solve it.



To this e-mail address, we will reply solution; solved examples are also published here. Please enter e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.