Money - 9th grade (14y) - examples - page 8

Money or finance are an essential medium of exchange, a unit of account and store of value in modern society. Mathematical examples helps to get basic financial literacy.

  1. Associative law multiplication
    sale_4 In a warehouse, you obtain a 20% discount but you must pay a 15% sales tax. Which would you prefer to have calculated first: discount or tax? Explain. (result write as: 1 = first discount, 2 = first tax, 3 = no matter what first)
  2. Commission
    sale_2 Daniel works at a nearby electronics store. He makes a commission of 15%, percent on everything he sells. If he sells a laptop for 293.00$ how much money does Daniel make in commission?
  3. Stamps 2
    stamp_9 Dennis spent 34.15 on stamps. The number of .56 is 10 less than four times of stamps bought for .41. How many of each stamp did he buy?
  4. Isosceles trapezoid
    lich_2 The old father decided to change the top plate of an isosceles-like trapezoid with the basic dimensions of 120 cm and 60 cm, and the shoulder is 50 centimeters long. How much does it pay for a new plate and a square meter worth 17 euros?
  5. Apples
    jablka_14 Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg Jonathan and how much Golden?
  6. A man 2
    penize_49 A man divides $10,000 into two investments, one at 10% and the other at 30%. Find how much is invested at each rate so that the two investments produce the same income annually.
  7. Bricklayer
    tiles2_2 How much do we pay for a bricklayer laying a pavement in a square room with a diagonal of 8 m, if 1 sqm with work will cost for CZK 420?
  8. T-shirts and hat
    usd_9 5 t-shirts and a hat cost £62.00 2 t-shirts and a hat cost £29.00 How much does a t-shirt cost ? How much does a hat cost ?
  9. Coins
    mince_13 The boy collected coins with value 5 CZK and 2 CZK when he had 50 pieces saved 190 CZK. How many he has each type of coin?
  10. Three friends
    penize_49 Cuba, Matthew and their friend Adam found a brigade during their weekend weekends because they wanted to make a joint trip to the Alps that they planned for the spring break. Cuba enjoyed the skiing trip very much, so he was not lazy to get up and went t
  11. The garden
    zahrada_6 The garden has the shape of a rectangular trapezium. The bases have lengths of 27 meters and 36 meters, the trapezoid's height is 12 meters. Calculate how much fence will cost this garden if one meter costs 1.5 €?
  12. Ebay is not free
    usd_7 Be aware of ebay - if you sell something expensive, fee is painful. There are lot of space for classifieds and local exchange away from global ebay. Calculate ebay+paypal fee if you sale 3037 USD laptop. Formula for ebay fee is 0,30 + 10 % of total earning
  13. Banknotes
    penize How many different ways can the cashier payout € 310 if he uses only 50 and 20 euro banknotes? Find all solutions.
  14. Banknotes
    penize_49 Eva deposit 7800 USD in 50 banknotes in the bank. They had value 100 USD and 200 USD. How many were they?
  15. Shopping center
    bicycle_gears_3 The shopping center buys from the manufacturer bikes at a purchase price of 180 €. It sells them for a sale price of 250 €. However, in the advertising for the sale of these goods, the shopping center spent 20% of the selling price of all bicycles in stock
  16. Discount sale
    penize_49 At Christmas Sale after a 20% discount cosmetic package was priced at a price of 5 euros and 60 cents; later it went to 3 euros and 80 cents. How much percentage is the total discount?
  17. Dog price
    dog Tereza agreed to get a dog and 6000 crowns a year for help in a dachshund breeding station. After eight months she had to finish work and got a dog and 2000 crowns. What price does a dog have?
  18. Alice
    usd_10 Alice spent 5/11 of her money on a back pack. She has $42 dollars left. How much was her back pack?
  19. 12 apples
    apples_11 12 apples and 2 loaves of bread cost 5.76 and 6 apples and 3 loaves of bread cost 7.68. How much is a loaf of bread?
  20. Price inflation
    percent_20 This year the average wage grew by 4.5%. Prices rose by 2%. How much did the real wage increase in the given year?

Do you have an interesting mathematical example that you can't solve it? Enter it, and we can try to solve it.



To this e-mail address, we will reply solution; solved examples are also published here. Please enter e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.