Money + equation - math problems

Money or finance are an essential medium of exchange, a unit of account and store of value in modern society. Mathematical examples helps to get basic financial literacy.

Number of problems found: 133

  • Bike cost
    bicycle_gears The father gave his son € 100 to buy a bicycle, which was 40% of the total amount of the bicycle. How much did the bike cost?
  • Double price reduction
    tv The price of TV has been reduced twice. First by 15% and later by another 10% of the reduced price. After this double price reduction, the TV was sold for 8,874 crowns. What was the original price of the TV?
  • Ducats
    dukat The king divided the ducats to his three sons in a ratio of 2: 5: 4. How many ducats the king divided them if the youngest received 260 ducats, which was the least of all sons.
  • Discount price
    sveter_6 Coat cost 150 euros after sales discount. What is the original price when the discount is 25% of the original price?
  • Two math problems
    coins 1) The sum of twice a number and -6 is nine more than the opposite of that number. Find the number. 2) A collection of 27 coins, all nickels, and dimes, is worth $2.10. How many of each coin are there? The dime, in United States usage, is a ten-cent coin.
  • Chewing gums
    zubna-pasta_1 For 3 chewing gums, you will pay 20 CZK less than 7 chewing gums. How much is 1 chewing gum and how much does a 5pcs package cost?
  • Sale off 2
    sale A pair of of blues jeans went on sale. After a 30% reduction the pants cost $35. How much did the jeans cost before the price reduction?
  • The percent 2
    penize The percent return rate of a growth fund, income fund, and money market are 10%, 7%, and 5% respectively. Suppose you have 3200 to invest and you want to put twice as much in the growth fund as in the money market to maximize your return. How should you i
  • Dog price
    dog Tereza agreed to get a dog and 6000 crowns a year for help in a dachshund breeding station. After eight months she had to finish work and got a dog and 2000 crowns. What price does a dog have?
  • Double ratio
    phones The mobile phone was twice gradually discounted in the ratio of 3: 2 1 half: 5 quarters. How much did it originally cost if the price was CZK 4,200 after a double discount?
  • Trio ratio
    minca Hans, Alena and Thomas have a total of 740 USD. Hans and Alena split in the ratio 5: 6 and Alena and Thomas in the ratio 4: 5. How much will everyone get?
  • Discount and prices
    sale After a 29% discount, the new product price was € 426. What was the original price of the product?
  • Fruit salad
    banan The fruit salad is prepared from oranges and bananas. One kilogram of oranges costs 30 CZK and one kilogram of bananas costs 18 CZK. How many kilograms of bananas need to be added to half a kilogram of oranges to produce a fruit salad worth CZK 21 per 1 k
  • Tadeus
    mince_2 Tadeus and Jolana have a total of CZK 15. Jolana has half that of Tadeus. Nevertheless, Jolana has 3 coins and Tadeus 2. Which coin does Tadeus have and which Jolan?
  • Loan 5
    seq_sum Abdul takes a loan of 200000 from Ali and agrees to repay in number of instalment, each instalment begin with the 2nd exceeding the previous one by 1000, if the first instalment is 500, find how many instalment will be necessary to be wipe out the loan? C
  • Aunt Rose
    eura Aunt Rose gave $2500 to Mani and Cindy. Mani received $500 more than Cindy. How mich did Cindy received?
  • T-shirts and hat
    usd_9 5 t-shirts and a hat cost £62.00 2 t-shirts and a hat cost £29.00 How much does a t-shirt cost ? How much does a hat cost ?
  • Two pen
    pens Two pen and one notebook costs $56. One pen costs 1/5 of one notebook. How much is the one notebook?
  • Paul earned
    workers_35 Paul earned 300 Kč in one hour, Václav 1/3 more than Paul. Václav worked 60 hours, which is 1/3 fewer hours than Paul worked. How many percents less earned Paul an hour than Václav? How many hours did Paul more than Václav? How much did Paul earn more tha
  • Tickets 4
    cinema2_13 Stacey is selling tickets to the school play. The tickets are $7 for adults and $5 for children. She sells twice as many adult tickets as children's tickets and brings in a total of $342. How many of each kind of ticket did she sell?

Do you have an interesting mathematical word problem that you can't solve it? Submit a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.

Please do not submit problems from current active competitions such as Mathematical Olympiad, correspondence seminars etc...



Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have quadratic equation?