Medicament

Same type of medicament produces a number of manufacturers in a variety of packages with different content of active substance.

Pack 1: includes 60 pills of 600 mg of active substance per pack cost 9 Eur.
Pack 2: includes 150 pills of 500 mg of active substance per pack cost 28.125 Eur.

Which is the more cost effective medicament (type 1 or 2)?

Correct result:

x =  1

Solution:

x1=606009=4000 mg/Eur x2=15050028.125=2666.67 mg/Eur  x1>x2x_1 = \dfrac{ 60 \cdot 600 }{ 9 } = 4000\ mg/Eur \ \\ x_2 = \dfrac{ 150 \cdot 500 }{ 28.125 } = 2666.67\ mg/Eur \ \\ \ \\ x_1 > x_2



We would be pleased if you find an error in the word problem, spelling mistakes, or inaccuracies and send it to us. Thank you!






Showing 0 comments:
avatar




Next similar math problems:

  • Exchange rates
    penize_49 If the Canadian dollar appreciated by C$0.005 relative to the US dollar, what would be the new value of the Canadian dollar per US dollar? Assume the current exchange rate was US$1 = C$0.907.
  • Apples
    jablka_17 School kitchen bought 36kg apples for 12 kc/kg. How many kilograms of apples 1/4 cheaper can they buy for the same money?
  • Trio ratio
    minca Hans, Alena and Thomas have a total of 740 USD. Hans and Alena split in the ratio 5: 6 and Alena and Thomas in the ratio 4: 5. How much will everyone get?
  • Hour salary
    usd_8 You work for 4 hours on a Saturday and 8 hours on Sunday. You also receive a $50 bonus. You earn $164. How much did you earn per hour?
  • Two discounts
    mince_6 The MP4 player cost 960 CZK, the price was twice gradually reduced in the ratio 4: 3: 3/2. How much did the player cost after the second discount?
  • Michal
    eura_17 Michal has 2.90 per hour. How much does he earn during the week of the summer job?
  • Natural gas in kWh
    plynomer Gas consumption for 2017 was 11,301 kWh I paid 532 € How much 1 m3?
  • Supermarket
    vaha_17 In a local supermarket, 3/5 kilogram of squid costs 156.00. How do 4 kilograms of squid cost?
  • Kilo candy
    bonbons_11 One kilogram of chocolate candy cost 10 euros. Kate buys 250 grams and had the 8 pack of candy. How much does cost one bonbon?
  • Pamela
    penize_48 Lara Pamela spends her salary of 3000 for food, clothing, recreation and savings, which are in the ratio of 48:20:15:37, respectively. How much does he spend for savings?
  • Composite ratio
    penize_49 Jakub, Aneta, and Lenka divided 1342 USD in the ratio 5/2: 3/10: 1/4. How much did Lenka take?
  • Three 43
    penize_49 Three brothers inherited a cash amount of 62,000, and they divided it among themselves in the ratio of 5:4:1. How much more is the largest share than the smallest share?
  • Parcel 4
    usd_3 To send a parcel by messenger within city limits costs 60 cents for the first pound and 48 cents for each additional pound. What is the cost, in cents, of sending a parcel weighing p=4 pounds?
  • Six workers
    workers Six workers earned a total of CZK 12,600 per week on the construction site (5 working days). How much do 7 workers earn in 10 days with the same daily average salary?
  • Twelve
    stromy_9 Twelve students work on a week forestry brigade. One hundred spruces will receive x CZK, one hundred pine y CZK. How many receive each one students did in one day if they planted a total of 25,000 spruces per week and 30,000 pine trees? Express by express
  • Babysitting
    babysitting The amount that Susan charges per hour for babysitting are directly proportional to the number of children she is watching. She charges $4.50 for 3 kids. How much would she charge to babysit 5 kids?
  • Tennis balls
    tenis Can of tennis balls contains 3 balls per can and cost $7 how much will it cost for 36 tennis balls?