Money + direct relationship - problems - page 2

Money or finance are an essential medium of exchange, a unit of account and store of value in modern society. Mathematical examples helps to get basic financial literacy.

  1. Moneys in triple ratio
    peniazky_4 Milan, John and Lili have a total 344 euros. Their amounts are in the ratio 1:2:5. Determine how much each of them has?
  2. Gasoline consumption Skoda MB
    Skoda_120 Consumption of cars for 100 km is 6.6 liters of gasoline 1 liter of gasoline costs € 1.274. How many euro grandfather spent when the car travelled 321 km.
  3. Gasoline
    fuel_3 For nearly full tank of 40 liters of gasoline chauffeur paid 54 euros. How many euros it will cost to go 250 km long if the car has an average fuel consumption 7 liters per 100 kilometers?
  4. Three friends
    money_19 Three friends divided the profit 104,650 CZK, so that for every 4 CZK, which got the first friend equals 5 crowns for second and for every 9 CZK, which got the second equals 16 CZK for third. Question: Who got the most and how much.
  5. Package Deal - what to choose
    o2_pausal_2 The parents decided to purchase a mobile phone to their son. They choose from menu: ? Which offer is best?
  6. Kilo candy
    bonbons_11 One kilogram of chocolate candy cost 10 euros. Kate buys 250 grams and had the 8 pack of candy. How much does cost one bonbon?
  7. Three workers
    eura_6 Three workers got paid for work. First earn € 50, the second € 100 and third € 60. For further work should receive together € 735. How do you divide that amount in order to be distributed in the same proportion as the first job?
  8. Unknown amount of money
    btc Damian and Denis split an unknown amount in the ratio of 5:4 . Damian got six euros more than Denis. Calculate an unknown amount. Determine how much money got Damian and how Denis.
  9. One deci
    vino_2 Wine 0,375 l costs 2040 CZK. How much does 1 dl cost?
  10. Money split
    20eur Anton and Ferko got 2,500 euros together. The amount was split in 1:4 ratio. How much did each get?
  11. Apples
    jablka_17 School kitchen bought 36kg apples for 12 kc/kg. How many kilograms of apples 1/4 cheaper can they buy for the same money?
  12. Parcel 4
    usd_3 To send a parcel by messenger within city limits costs 60 cents for the first pound and 48 cents for each additional pound. What is the cost, in cents, of sending a parcel weighing p=4 pounds?
  13. Composite ratio
    penize_49 Jakub, Aneta, and Lenka divided 1342 USD in the ratio 5/2: 3/10: 1/4. How much did Lenka take?
  14. Twelve
    stromy_9 Twelve students work on a week forestry brigade. One hundred spruces will receive x CZK, one hundred pine y CZK. How many receive each one students did in one day if they planted a total of 25,000 spruces per week and 30,000 pine trees? Express by expressi
  15. Supermarket
    vaha_17 In a local supermarket, 3/5 kilogram of squid costs 156.00. How do 4 kilograms of squid cost?
  16. Michal
    eura_17 Michal has 2.90 per hour. How much does he earn during the week of the summer job?
  17. Three 43
    penize_49 Three brothers inherited a cash amount of 62,000 and they divided it among themselves in the ratio of 5:4:1. How much more is the largest share than the smallest share?
  18. Natural gas in kWh
    plynomer Gas consumption for 2017 was 11,301 kWh I paid 532 € How much 1 m3?
  19. Pamela
    penize_48 Lara Pamela spends her salary of 3000 for food, clothing, recreation and savings, which are in the ratio of 48:20:15:37, respectively. How much does he spend for savings?
  20. Hour salary
    usd_8 You work for 4 hours on a Saturday and 8 hours on Sunday. You also receive a $50 bonus. You earn $164. How much did you earn per hour?

Do you have an interesting mathematical problem that you can't solve it? Enter it, and we can try to solve it.



To this e-mail address, we will reply solution; solved examples are also published here. Please enter e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.