Mixing

If we mix 5 kg of goods of one kind and 3 kg second one, resulting mixture cost 16.50 EUR/kg. If these quantities are mixed in reverse - first three kilograms and 5 kilograms second cost of mixture is 18.50 EUR/kg. What is the price of one kg of goods of every kind?

Result

a =  13.5 Eur/kg
b =  21.5 Eur/kg

Solution:


(5a+3b)/(5+3) = 16.50
(3a+5b)/(5+3) = 18.50

0.625a+0.375b = 16.5
0.375a+0.625b = 18.5

a = 272 = 13.5
b = 432 = 21.5

Calculated by our linear equations calculator.







Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this verbal math problem are needed these knowledge from mathematics:

Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have quadratic equation?

Next similar examples:

  1. Tickets 4
    cinema2_13 Stacey is selling tickets to the school play. The tickets are $7 for adults and $5 for children. She sells twice as many adult tickets as children's tickets and brings in a total of $342. How many of each kind of ticket did she sell?
  2. Tea mixture
    tea_1 Of the two sort of tea at a price of 180 CZK/kg and 240 CZK/kg we make a mixture 12 kg that should be prepared at a price of 200 CZK / kg. How many kilos of each sort of tea will we need to be mixed?
  3. Two numbers
    maxwells-equation We have two numbers. Their sum is 140. One-fifth of the first number is equal to half the second number. Determine those unknown numbers.
  4. Schools
    bulb2_2 Three schools are attended by 678 pupils. To the first attend 21 students more and to the third 108 fewer students than to second school. How many students attend the schools?
  5. On the 4
    water_12 On the way to playing disc golf with his two boys, Mr. Smith purchases 3 muffins and 2 bottles of water, totaling $9.75. The following week he only has Asher with him, so he purchases 2 muffins and 1 bottle of water totalling $6.00. What is the cost of on
  6. Birthday
    spice Mother bought 21 desserts on the occasion of Mirka's birthday one tips was 9 CZK and the kremlin cost 12 CZK. For all desserts, she paid 213 CZK. How many kremlins and how many tips mums did buy?
  7. Stamps 2
    stamp_9 Dennis spent 34.15 on stamps. The number of .56 is 10 less than four times of stamps bought for .41. How many of each stamp did he buy?
  8. Linear system
    vahy_eq Solve this linear system (two linear equations with two unknowns): x+y =36 19x+22y=720
  9. Family parcels
    map_4 In father will he divided the land so that the older son had three bigger part than younger son. Later elder son gave 2.5 ha field to younger and they had both the same. Determine the area of family parcel.
  10. Football match 4
    futball_ball In a football match with the Italy lost 3 goals with Germans. Totally fell 5 goals in the match. Determine the number of goals of Italy and Germany.
  11. Money duo
    money_18 Julius and Mark have together 45 euros. Mark has 50% more money than Julius. Determine the amount of money that have Mark and Julius.
  12. Apples
    jablka_4 Apples I picked 600 kg this year. Autumn's apples was 4 times more than the summer. How many kg's I picked the summer and how much winter apples?
  13. Substitution
    eq1_5 solve equations by substitution: x+y= 11 y=5x-25
  14. Collecting day
    smetiari_2 At collecting day at school pupils of three classes took total of 1063 kg of paper. Class B collected half more than A Class and class C 55 kg more than B. How many kg of paper collected each class?
  15. Euros
    bicycles Peter, Jane and Thomas have together € 550. Tomas has 20 euros more than Jane, Peter € 150 less than Thomas. Determine how much has each of them.
  16. Summerjob
    bulb2_1 Three students participated in the summerjob. Altogether they earn 1780, -. Peter got a third less than John and Paul got 100,- more than Peter. How much got every one of them?
  17. Equations
    p1110617 Solve following system of equations: 6(x+7)+4(y-5)=12 2(x+y)-3(-2x+4y)=-44