Rates

When gas consumption, the consumer may choose one of two rates:
  1. rate A - which pays 0.4 € per 1 m3 of gas a flat monthly fee of 3.9 € (regardless of consumption)
  2. rate B - which pays 0.359 € per 1 m3 of gas a flat monthly fee of 12.5 €


From what monthly consumption is more convenient for the customer rate B?

Result

x =  209.8 m3

Solution:

Solution in text x =







Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 2 comments:
#1
Thomas
Your Website is very helpful, but why is it called "hackmath.net"

#2
Dr Math
we think that maybe "hacking mathematics" or "play with mathematics". All relevant domains is occupied.

avatar









Next similar examples:

  1. Gasoline consumption Skoda MB
    Skoda_120 Consumption of cars for 100 km is 6.6 liters of gasoline 1 liter of gasoline costs € 1.274. How many euro grandfather spent when the car travelled 321 km.
  2. Engineer Kažimír
    demagog_smer_1 The difference between politicians-demagogues and reasonable person with at least primary education beautifully illustrated by the TV show example. "Engineer" Kažimír says that during their tenure there was a large decline in the price of natural gas, pri
  3. Friction coefficient
    car What is the weight of a car when it moves on a horizontal road at a speed of v = 50 km/h at engine power P = 7 kW? The friction coefficient is 0.07
  4. Stand-by power
    remote_control Determine the year-round consumption of appliances in stand-by mode. Stand-by mode is regime the unit continuously 24 hours consume a tiny amount of electricity. Typically are televisions, electric ovens, radios, computers, monitors, satellite receivers, w
  5. Natural gas in kWh
    plynomer Gas consumption for 2017 was 11,301 kWh I paid 532 € How much 1 m3?
  6. Medicament
    tablets Same type of medicament produces a number of manufacturers in a variety of packages with different content of active substance. Pack 1: includes 60 pills of 600 mg of active substance per pack cost 9 Eur. Pack 2: includes 150 pills of 500 mg of active sub
  7. Chocolate
    cokolada Leslie bought 8 same chocolates for 16 Eur. How many euros will he pay for 25 chocolates?
  8. Cubic
    natural_gas Convert 660 m3 of natural gas volume to energy units kWh. Combustion of 1 cubic meter of natural gas is released energy 10.55 kWh.
  9. Gasoline price
    fuel_pump2_1 At 34.4 cents per liter, how much will 42 liters of gasoline cost?
  10. Banknotes
    penize How many different ways can the cashier payout € 310 if he uses only 50 and 20 euro banknotes? Find all solutions.
  11. Former price
    books The price of an article is cut by 10℅, to restore it to the former value, by what percent the new price must be increased?
  12. Dog price
    dog Tereza agreed to get a dog and 6000 crowns a year for help in a dachshund breeding station. After eight months she had to finish work and got a dog and 2000 crowns. What price does a dog have?
  13. Bonus
    moeny Gross wage was 527 EUR including 16% bonus. How many EUR were bonuses?
  14. Excavation
    vykop_ryha Mr. Billy calculated that excavation for a water connection dig for 12 days. His friend would take 10 days. Billy worked 3 days alone. Then his friend came to help and started on the other end. On what day since the beginning of excavation they met?
  15. Coffee
    coffe In stock are three kinds of branded coffee prices: I. kind......248 Kč/kg II. kind......134 Kč/kg III. kind.....270 Kč/kg Mixing these three species in the ratio 10:7:7 create a mixture. What will be the price of 1100 grams of this mixture?
  16. Store
    pave One meter of the textile were discounted by 2 USD. Now 9 m of textile cost as before 8 m. Calculate the old and new price of 1 m of the textile.
  17. Inflation
    dollar What is better for people (employees)? ?