Medicament

Same type of medicament produces a number of manufacturers in a variety of packages with different content of active substance.

Pack 1: includes 60 pills of 600 mg of active substance per pack cost 9 Eur.
Pack 2: includes 150 pills of 500 mg of active substance per pack cost 28.125 Eur.

Which is the more cost effective medicament (type 1 or 2)?

Correct result:

x =  1

Solution:

x1=606009=4000 mg/Eur x2=15050028.125=2666.67 mg/Eur  x1>x2



Our examples were largely sent or created by pupils and students themselves. Therefore, we would be pleased if you could send us any errors you found, spelling mistakes, or rephasing the example. Thank you!





Please write to us with your comment on the math problem or ask something. Thank you for helping each other - students, teachers, parents, and problem authors.

Showing 0 comments:
avatar




Next similar math problems:

  • Six workers
    workers Six workers earned a total of CZK 12,600 per week on the construction site (5 working days). How much do 7 workers earn in 10 days with the same daily average salary?
  • Apples
    jablka_17 School kitchen bought 36kg apples for 12 kc/kg. How many kilograms of apples 1/4 cheaper can they buy for the same money?
  • Babysitting
    babysitting The amount that Susan charges per hour for babysitting are directly proportional to the number of children she is watching. She charges $4.50 for 3 kids. How much would she charge to babysit 5 kids?
  • Twelve
    stromy_9 Twelve students work on a week forestry brigade. One hundred spruces will receive x CZK, one hundred pine y CZK. How many receive each one students did in one day if they planted a total of 25,000 spruces per week and 30,000 pine trees? Express by express
  • Natural gas in kWh
    plynomer Gas consumption for 2017 was 11,301 kWh I paid 532 € How much 1 m3?
  • Trio ratio
    minca Hans, Alena and Thomas have a total of 740 USD. Hans and Alena split in the ratio 5: 6 and Alena and Thomas in the ratio 4: 5. How much will everyone get?
  • Exchange rates
    penize_49 If the Canadian dollar appreciated by C$0.005 relative to the US dollar, what would be the new value of the Canadian dollar per US dollar? Assume the current exchange rate was US$1 = C$0.907.
  • Composite ratio
    penize_49 Jakub, Aneta, and Lenka divided 1342 USD in the ratio 5/2: 3/10: 1/4. How much did Lenka take?
  • Supermarket
    vaha_17 In a local supermarket, 3/5 kilogram of squid costs 156.00. How do 4 kilograms of squid cost?
  • Michal
    eura_17 Michal has 2.90 per hour. How much does he earn during the week of the summer job?
  • Three 43
    penize_49 Three brothers inherited a cash amount of 62,000 and they divided it among themselves in the ratio of 5:4:1. How much more is the largest share than the smallest share?
  • Two discounts
    mince_6 The MP4 player cost 960 CZK, the price was twice gradually reduced in the ratio 4: 3: 3/2. How much did the player cost after the second discount?
  • Hour salary
    usd_8 You work for 4 hours on a Saturday and 8 hours on Sunday. You also receive a $50 bonus. You earn $164. How much did you earn per hour?
  • Pamela
    penize_48 Lara Pamela spends her salary of 3000 for food, clothing, recreation and savings, which are in the ratio of 48:20:15:37, respectively. How much does he spend for savings?
  • Kilo candy
    bonbons_11 One kilogram of chocolate candy cost 10 euros. Kate buys 250 grams and had the 8 pack of candy. How much does cost one bonbon?
  • Parcel 4
    usd_3 To send a parcel by messenger within city limits costs 60 cents for the first pound and 48 cents for each additional pound. What is the cost, in cents, of sending a parcel weighing p=4 pounds?
  • One deci
    vino_2 Wine 0,375 l costs 2040 CZK. How much does 1 dl cost?