Comparing + inequalities - math problems

Number of problems found: 10

  • Sum of dividend
    numberline Suppose X is divided separately 2.63 and 1.40. And the results of the individual divisions are added to give a result less than X. What is X?
  • More money
    fun Lenka has €4.8 more than Natalia. Who will have more and how much, when Lenka give Natalia €2.5?
  • The perimeter of the rectangle
    rectangle The length, l, of a rectangle is 4 inches greater than its width, w. The perimeter of the rectangle is at least 30 inches. What inequality shows the range of possible widths of the rectangle?
  • 600 pencils
    fixy 600 pencils we want to be divided into three groups. The biggest groups have ten pens more than the smallest. How many ways can this be done?
  • Built-up area
    situacia_stavba John build up area 5 x 7 = 35 m2 with building with a wall thickness 30 cm. How many centimeters would have to subtract from thickness of the walls that built-up area fell by 9%?
  • Triangles
    496_triangle Ivo wants to draw all the triangles whose two sides of which have a length of 4 cm and 9 cm, and the length of the third side is expressed in whole centimeters. How many triangles does he have?
  • Grass garden
    koseni Mr. Grass would itself be mowed garden for 5 hours. His son Michael could do it for 7 hours. They agreed that they wake up at 5 am and begin to mow together. Ms. Grass needs to drive into town at 8.30. Michael says that at that time, they're done with wor
  • The Hotel
    hotel-montfort-tatry-2 The Holiday Hotel has the same number of rooms on each floor. Rooms are numbered with natural numerals sequentially from the first floor, no number is omitted, and each room has a different number. Three tourists arrived at the hotel. The first one was in
  • Mr. John
    jabka Mr. John wants to buy winter apples Spartan. There are two ways to buy: 1) buy apples at the marketplace, where 1 kg costs 15 CZK. 2) Bring the car to the agricultural farm, where the apples are sold after 9 CZK per kilogram. However, he must pay CZK 150
  • Rates
    gas_meter When gas consumption, the consumer may choose one of two rates: rate A - which pays 0.4 € per 1 m3 of gas a flat monthly fee of 3.9 € (regardless of consumption) rate B - which pays 0.359 € per 1 m3 of gas a flat monthly fee of 12.5 € From what monthly

We apologize, but in this category are not a lot of examples.
Do you have an interesting mathematical word problem that you can't solve it? Submit a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.

Please do not submit problems from current active competitions such as Mathematical Olympiad, correspondence seminars etc...



Comparing - math problems. Inequalities - math problems.