Division + comparing - math problems

Number of problems found: 14

  • School year
    zosity At the beginning of the school year, 396 notebooks and 252 textbooks are ready to be distributed in the classroom. All pupils receive the same number of notebooks and the same amount of textbooks. How many pupils are there in the class if you know that th
  • Equivalent expressions
    pizza_10 A coach took his team out for pizza after their last game. There were 14 players, so they had to sit in smaller groups at different tables. Six players sat at one table and got 4 small pizzas to share equally. The other players sat at the different table
  • Package Deal - what to choose
    o2_pausal_2 The parents decided to purchase a mobile phone to their son. They choose from menu: ? Which offer is best?
  • Pavilion
    altanok The rectangular pavilion with dimensions 3.5 m and 2.75 m to be paved with square tiles of side 25 cm price of CZK 22 per 1 piece or rectangular tiles with sides of 20 cm and 15 cm in the price of CZK 11 per 1 pc. Which solution is cheaper (write its pric
  • Nine balls
    vahy Imagine that you have exactly the same appearance nine balls of which one has a greater mass than the other. You have isosceles weights. Post a procedure as you would using a weights to discover heavier balls. How many measurements at least you have to do
  • Ten fractions
    tenfrac Write ten fractions between 1/3 and 2/3
  • Root
    root_quadrat The root of the equation ? is (equal or greater or less than zero)? ?
  • Sum of dividend
    numberline_11 If X is divided separately 2.63 and 1.40. And the results of the individual divisions are added to give a result less than X. What is X?
  • Meadow
    ovce-miestami-baran On the meadow grazing horses, cows and sheep, together less than 200. If cows were 45 times more, horses 60 times more and sheep 35 times more than there are now, their numbers would equall. How many horses, cows and sheep are on the meadow together?
  • Rates
    gas_meter When gas consumption, the consumer may choose one of two rates: rate A - which pays 0.4 € per 1 m3 of gas a flat monthly fee of 3.9 € (regardless of consumption) rate B - which pays 0.359 € per 1 m3 of gas a flat monthly fee of 12.5 € From what monthly
  • Buildings
    prg The school stands 110 m from the church, which is 100 m beyond the town hall. Which building are closer to the church and how many times?
  • Comparing powers
    diagram How many times is number 56 larger than number 46?
  • About what
    flower_function How much and how many times is 72.1 greater than 0.00721?
  • Medicament
    tablets Same type of medicament produces a number of manufacturers in a variety of packages with different content of active substance. Pack 1: includes 60 pills of 600 mg of active substance per pack cost 9 Eur. Pack 2: includes 150 pills of 500 mg of active sub

We apologize, but in this category are not a lot of examples.
Do you have an interesting mathematical word problem that you can't solve it? Submit a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.

Please do not submit problems from current active competitions such as Mathematical Olympiad, correspondence seminars etc...