Money - 5th grade (10y) - math problems

Number of problems found: 67

  • Dividing money
    mince Vilem, Cenek, and Edita divided the money they earned by spreading the leaflet. Vilem got 240 CZK more than Cenek and twice more than Edita. Edita got 400kc less than Vilem.
  • Purchase 3
    kosiky Bailey had $5.67. She bought a bottle of water for $3.71. There was no sales tax on her purchase. How much money did she have after her purchases?
  • Pupils
    school Two classes want to collect money. Boys are four-seventh pupils. In time did not pay a quarter of the boys and a sixth of girls, which mean 12 sinners. How many pupils attend these two classes?
  • Jan and Dan
    skolske-zosity Jan and Dan had the same money. Jan bought 5 workbooks and left him 15 CZK. Dan 6 and left him nothing. How much money have in total?
  • Bus tickets
    50czk Bus ticket for a trip from Prague to Paris cost 2180Kč. A return ticket costs 3930Kč. How much money will save a family of four from going to Paris and back when they purchase return tickets?
  • April (month)
    coins April has 30 days. Roman saves his money in the box for the whole month. Every third day you saves 10 cents. How many cents did Roman saved during the whole month when start saving on April 1?
  • Trio
    work Trio of workers earn 750 euros. Money divided by the work that each of them made​​. First received twice as the second, the second received three times more than the third. How many got everyone from workers?
  • Products
    vyroba05 15 products are 48 € more expensive than 12 products. How many euros will it cost five same products?
  • Saving
    angles Mom said that Suzan saves about 120 EUR (rounded to tens). How many euros could she at least save (minimum)?
  • Wage
    socik Increasing the minimum wage while maintaining the other parameters of the system, unemployment will be:
  • Money borrow
    stur Ms. Kate wants to borrow € 2,000. Company A will borrow ten payments of 240 euros and the first two months do not pay anything. Company B borrows in 12 payments of € 210. Which company has the more favorable interest rate for Ms. Kate?
  • Apples
    apples Mr. Vesely give to the market his own 48 kg of apples, 40 kg from Mr. Kovar and 72 kg of Mr. Novak. Grossed a total of 1,920 CZK. How must divide income money for apples?
  • Honza + Alice + Tonda
    minca Honza + Alice + Tonda have a total of 111 USD. The ratio between Honza and Alena is 5:6 and the ratio between Alice and Tonda is 4:5 How many money have each of them?
  • Value of teeth
    dental_caries To know value to the healthy teeth we discover only when we take care about tooth caries followed by loss of teeth and think how to replace missing teeth... Calculate the value (cost of money) healthy teeth, if we assume that man has with 32 teeth and rep
  • Czech crowns
    penize Oldrich has one crown. Peter has five crowns coin, a two crown coin and a one-crown coin. Radek has twenty-crown banknote, ten banknote and five-crown coin. The boys got one fifty-one crown and one crown coin. How can they share the money fairly when they
  • Soda
    soda_water A pack of 12 sodas cost 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
  • Grapes
    vaha A grocery store sells grapes for $1.99 per pound. You buy 2.34 pounds of grapes. How much do you pay?
  • One frame
    room 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?
  • Pins
    pukacky Sarah bought 9 pins, Eva bought 4 pins and saved 2 euros. How many pins buy Dana, when she have 3 euro?
  • Charity
    kostol_03-1 Tina supports her favorite charity with an automatic deduction of P350/month from her bank account. What is the total of her deductions in a year?

Do you have an interesting mathematical word problem that you can't solve it? Submit a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.

Please do not submit problems from current active competitions such as Mathematical Olympiad, correspondence seminars etc...



Money - math problems. Examples for 5th grade (the fifth graders).