Money - 6th grade (11y) - math problems

Number of problems found: 169

  • A bottle 2
    coins A bottle contain 255 coins 1/3 of the coins are £1 cons 110 of the coins are 50p coins the rest of the coins are 20p coins. What is the total value of the coins contained in the bottle.
  • Grayson
    flasa Grayson bought snacks for his team's practice. He bought a bag of oranges for $3.11 and a 24-pack of juice bottles. The total cost before tax was $50.15. How much was each bottle of juice?
  • Dera bought
    oku_pokladna Dera bought a set of 2 files and 5 notebooks for a special offer of $12.95. if the usual price of a file is $4.35 and the notebooks were $1.30, how much less money did Dera pay for the notebook and file?
  • The students
    oku_pokladna The students at Walden Middle school are selling tins of popcorn to raise money for new uniforms. They sold 42 tins in the first week. How much money did they make in the first week? Each tin of popcorn cost $9.25
  • Rupee purchase
    bookshelf Sana had ₹ 8.51 (Indian rupee). Out of this, she purchased a book for ₹ 4.31 and a pen for ₹ 2.11 . How much money is left with her?
  • Angela
    mince Angela shared a cab with her friends. When they arrived at their destination, they evenly divided the $120 fare among the 4 of them. Angela also paid a 5 dollar tip. How much did Angela pay in total?
  • A shopkeeper 2
    books A shopkeeper charged E17 for 4 textbooks of the same kind. What is the cost of one textbook?
  • Retirement
    gift To purchase a gift to a retiring co-worker, everyone had to pay EUR 15. Because 4 workers were ill on the day the money was collected, everyone present had to pay additional 1 euro except retiring one. How many workers did the workshop have and how much d
  • Griffin
    karton_krabica Griffin ordered a pair of sneakers online. He had a $21 credit that he applied toward the purchase, and then he used a credit card to pay for the rest of the cost. If the shoes cost $76, how much did Griffin charge to his credit card when he bought the sn
  • Living room
    textiles Marina's new living room is a rectangle with a length of 8 meters and a width of 5 meters. She wants to buy a carpet to cover half of the living room and each square meter of the carpet has a cost of $4. How much will be the total cost for Marina?
  • Purchase 3
    kosiky Bailey had $5.67. She bought a bottle of water for $3.71. There was no sales tax on her purchase. How much money did she have after her purchases?
  • The kitchen
    tiles2 The kitchen has the shape of a square with a side of 5 m. We place linoleum on the floor, the price of which is 450 CZK per 1 m2. The glue costs 750 CZK. How much do we pay in total?
  • Gold fabric
    gold Katy and her girlfriends went to the store to buy supplies to make a costume for Katy's school play. They needed 7 ½ meter of gold fabric. If each meter costs 3.4 USD, how much will 7 ½ meters cost?
  • Grapes
    vaha A grocery store sells grapes for $1.99 per pound. You buy 2.34 pounds of grapes. How much do you pay?
  • Share
    nyse Carmen owns 5 shares of a certain stock. Yesterday the total value of her shares went down by 20 dollars. What was the change in value for each share?
  • Leftover
    penize Amos gets $2400 a month for his salary. He spends $1000 on rent. What fraction of his rent is leftover?
  • The fence 2
    plot A certain type of fencing sells for $9 a yard. How much will 10 2/3 yards of fencing cost?
  • Cindy
    pizza Cindy bought four slices of pizza for Php 95.60. Whole pizza has 6 slices. How much does each slice cost?
  • Gasoline price 2
    fuel-pump During the COVID-19 pandemic new gasoline price shceme is given by Marilou's Gas Station to help our drivers. On their purchase, the first 4 liters cost Php120.00, while the succeeding 1 1/2 liters would cost Php10.00 more than the cost of a liter. If joh
  • Fruits
    banan For the price of one pineapple, I will buy two oranges. For the price of three oranges, I will buy four apples. I will buy 6 bananas for the price of three apples. What is the price of one banana if I pay 1 euro for one pineapple?

Do you have an exciting math question or word problem that you can't solve? Ask a question or post a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.



Money - math problems. Examples for 6th grade (the sixth graders).