Money - 6th grade (11y) - math problems

Money or finance are an essential medium of exchange, a unit of account and store of value in modern society. Mathematical examples helps to get basic financial literacy.

Number of problems found: 129

  • Percentages
    money_14 What is 1/3 of $821.43?
  • Apples
    apples_1 Mr. Vesely give to the market his own 48 kg of apples, 40 kg from Mr. Kovar and 72 kg of Mr. Novak. Grossed a total of 1,920 CZK. How must divide income money for apples?
  • Money borrow
    stur Ms. Kate wants to borrow € 2,000. The company A will borrow ten installments of 240 euros and the first two months does not pay anything. Company B it their position in 12 installments of € 210. Which company has the more favorable interest rate for Ms. K
  • Honza + Alice + Tonda
    minca Honza + Alice + Tonda have a total of 111 USD. The ratio between Honza and Alena is 5:6 and the ratio between Alice and Tonda is 4:5 How many money have each of them?
  • Value of teeth
    dental_caries To know value to the healthy teeth we discover only when we take care about tooth caries followed by loss of teeth and think how to replace missing teeth... Calculate the value (cost of money) healthy teeth, if we assume that man has with 32 teeth and rep
  • Czech crowns
    penize_5 Oldrich has one crown. Peter has five crowns coin, a two crown coin and a one-crown coin. Radek has twenty-crown banknote, ten banknote and five-crown coin. The boys got one fifty-one crown and one crown coin. How can they share the money fairly when they
  • Gasoline price
    fuel_pump2_1 At 34.4 cents per liter, how much will 42 liters of gasoline cost?
  • Michal
    eura_17 Michal has 2.90 per hour. How much does he earn during the week of the summer job?
  • Wage
    socik Increasing the minimum wage while maintaining the other parameters of the system, unemployment will be:
  • Thrift woman
    babky Calculate how long grandmother will save to new shoes priced 108 euros if save 3 Eur monthly.
  • Package Deal - what to choose
    o2_pausal_2 The parents decided to purchase a mobile phone to their son. They choose from menu: ? Which offer is best?
  • Soda
    soda_water A pack of 12 sodas cost 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
  • Czech crowns
    KC.JPG Small Petra save money. Grandfather give her 10 crowns. Petra asked his older sister let her calculate how much he has saved up. Sister told her that he has less than 30 crowns. If the sum is divided by three left one crown. If the sum is divided by the f
  • One frame
    room_1 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?
  • Plot
    plot The land is in the shape of a square with a dimension of 22 meters. How much will we pay for the fence around the entire plot?
  • One deci
    vino_2 Wine 0,375 l costs 2040 CZK. How much does 1 dl cost?
  • The Stolen Money
    magic2_1 A man walks into a store and steals a $100 bill. 5 minutes later, he returns to the store and buys stuff worth $70. He pays with the bill that he had stolen, so the owner of the store returns him $30. How many dollars did the store owner lose?
  • Customer
    money_20 A customer purchase three (3) writing pads from a store. She receive k9.70 change from a k10.00 note . How much was it's writing pad cost?
  • Pins
    pukacky.JPG Sarah bought 9 pins, Eva bought 4 pins and saved 2 euros. How many pins buy Dana, when she have 3 euro?
  • Euros
    eura_8 Peter spent a quarter of his pocket saving. He has 9 euros now in his wallet . How many euros spent?

Do you have an interesting mathematical word problem that you can't solve it? Submit a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.

Please do not submit problems from current active competitions such as Mathematical Olympiad, correspondence seminars etc...