Money - 3rd grade - math problems

Number of problems found: 10

  • A sale
    milk A carton of milk is half price during a sale. The carton milk cost $2.30  during the sale what is the usual price of the carton of milk?
  • Angel 2
    mince Angel earned $90 for pulling weeds in the garden. She spent $25 on her brother’s birthday gift, and $35 on a new sweatshirt to wear at soccer practice. How much money did she have left?
  • Spending money
    penize Boris spent 324 €. Robo spent 130 € more. How much did they spend together?
  • Tadeus
    mince Tadeus and Jolana have a total of CZK 15. Jolana has half that of Tadeus. Nevertheless, Jolana has 3 coins and Tadeus 2. Which coin does Tadeus have and which Jolan?
  • Czech crowns
    penize Oldrich has one crown. Peter has five crowns coin, a two crown coin and a one-crown coin. Radek has twenty-crown banknote, ten banknote and five-crown coin. The boys got one fifty-one crown and one crown coin. How can they share the money fairly when they
  • Microsaving
    boy Honza saved 72 crowns. Pepík saved 9 crowns more than Honza. How many crowns saved Pepík?
  • Cents
    cents Julka has 3 cents more than Hugo. Together they have 27 cents. How many cents has Julka and how many Hugo?
  • Rolls
    rozky Michail likes rolls, which cost 12 cents. Previously purchased 6 rolls. How many cents paid Michail for rolls?
  • Piggy
    pig A man bought a pig for € 60 then sold it for € 75. Then again bought for € 90 and sold it for € 100. How many € earned?
  • Tractors
    zetor Uncle is going buy tractor Zetor super 50. The first costs 81000 Eur, the second costs 98000 Eur. How much pay uncle for both tractors?

We apologize, but in this category are not a lot of examples.
Do you have an exciting math question or word problem that you can't solve? Ask a question or post a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.



Money - math problems. Examples for 3rd grade.