Multiplication - 5th grade (10y) - math problems

Number of problems found: 100

  • Eggs
    egg_2 3400 eggs sliced hens for February and March. We have to calculate how many hens can make 3400 eggs when one hen give 2 eggs a day for 59 days.
  • Workers
    Clock0400_9 Three factory operators produced 480 units in 50 minutes. How many hours worked? I'm trying to prove or disapprove the idea that the company tell me that it's 2.5 hours. So what is right? Thank you, Petra
  • Conference 2
    penize_49 9 people attended a conference on behalf of their company. The conference fee was £520 per person and the company paid a total of £856 in travel costs for the 9 people. How much did the conference cost the company altogether?
  • Startup
    usd Jaxon’s start up business makes a profit of $450 during the first month. However, the company records a profit of -$60 per month for the next four months and a profit of $125 for the final month. What is the total profit for the first six months of Jaxon’
  • Expression
    numbers If A=2 B=3 evaluate expression A(B+A) and multiply it by A
  • The smallest number
    numbers_49 What is the smallest number that can be divided by both 5 and 7
  • Expression 6
    numbers2_48 Evaluate expression: -6-2(4-8)-9
  • Students at cinema
    cinema All pupils from the school went to the cinema for a film performance. The cinema has 400 seats, 2 rows of 20 seats remain unoccupied. 10 places were occupied by teachers. How many students were there?
  • If you
    time_10 If you travel to work 22 days and it takes 29.2 minutes, how many minutes will it take to travel to work and back?
  • Evaluate expression
    plusminus If x=2, y=-5 and z=3 what is the value of x-2y
  • Unknown number 16
    numbers_35 My number's tens is three times more then ones My number's ones is twice the number of thousands and my number's hundreds is half the number of of tens. I have two ones. which number am I?
  • Milk
    milk_1 Mum bought 16 cartons of milk. One carton of milk weight 0.925 kg. How many weight all purchase?
  • Expression 8
    expr_1 Evaluate this expressions: a) 5[3 + 4(2.8 - 3)] b) 5×(8-4)÷4-2
  • Value of teeth
    dental_caries To know value to the healthy teeth we discover only when we take care about tooth caries followed by loss of teeth and think how to replace missing teeth... Calculate the value (cost of money) healthy teeth, if we assume that man has with 32 teeth and re
  • Tailor 5
    textiles_1 A tailor uses 13/4m of cloth to stitch a skirt. How many metres of cloth is needed to stitch 16 skirts?
  • Expression 1
    plus_minus_mult What is 7+8-(5×2)+5-4+(6×(5-3)+6)-(8+10)-7+6?
  • Expression plus minus
    numbers_49 Evaluate expression: (-1)2 . 12 – 6 : 3 + (-3) . (-2) + 22 – (-3) . 2
  • The tap
    kohutik For one day flows 148 l of water out of the tap. How much water will flow out for 3/4 day?
  • Dairy
    mleko_1 Diary workers calculated according to the standards that from the 108 liters of milk is possible to produce 9 kg cheese. How many tons of cheese was possible according to standards make from milk from 100 cows devoted for 30 days with average daily milk
  • Wallpaper
    tapeta Salesman account for 2.3 meters of wallpaper 149.50 Kc. How much cost 1 meter of wallpaper?

Do you have an interesting mathematical word problem that you can't solve it? Submit a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.

Please do not submit problems from current active competitions such as Mathematical Olympiad, correspondence seminars etc...