Multiplication - 7th grade (12y) - math problems

Number of problems found: 338

  • Gas price
    fuel If a cm3 of gas costs rm 1.50, how many cents would a liter of gas cost? 1 rm = 1 Malaysian Ringgit = 100 Malaysian Ringgit cents = equals 0.21 Euro in 2021/Q3
  • Central Park
    centralPArk Central Park is a rectangular park in New York City and the map scale is 1 cm: 320 m (It means 1 cm on the map represents 320 m in the real world. ). Find the north-south distance if the length on the map is 2.5 cm.
  • The space museum
    hviezdicky_mo The science club is going to the space museum. The club consists of 27 students. If admission costs $6.50 for children ages 4–11 and $8.50 for children ages 12–17, how much will it cost for the entire science club's admission to the museum? Science Club S
  • Nathan
    test Nathan is playing a trivia game. Each correct answer is worth 2 ½ points, and each incorrect answer is worth -¼ points. If he gets 35 questions correct and 32 questions incorrect, how many points does he have? A. 87.5 B. 79.5 C. 75 D. 8
  • A giraffe
    cheetah A giraffe can run up to 46.93 feet per second. How far could a giraffe run in 1.8 seconds?
  • Yellow tangs
    fish In an aquarium 2/5 of the fish are surgeonfish.  Of these 3/4 are yellow tangs.  What fraction of all fish in the aquarium are yellow tangs?
  • A land 2
    land A land owner owns two parcels of land measuring 4 2/5 hectares and 6 1/5 hectares. He sells 3/4 of the total land. How many hectares of the land are left?
  • The product 3
    numbers2 The product of two numbers is 15 ⁵/₆. If one of the numbers is 5 ²/₃, find the other.
  • Alexandra
     rectangular quilt Alexandra made a rectangular quilt the measured 3 1/4. 2 3/4 feet in width. What is the area of the quilt in square feet? Write an equation to solve.
  • The product 2
    rectangle The product of two functions is 10. If one of them is 2 1/3, find the other one.
  • Simplify expression with mixed
    mixed_fractions When (7¹/3 + 2¾)÷(2 + 2¼ × 1¹/3) is simplified the result is?
  • Evaluate fractions
    mixed_fractions The difference  of 5 1/2 and 2/3 is added to the product of 5/6 and 1/2
  • English and math
    skola 1/5 of a class study English, and 3/5 study mathematics. If the class consist of 80 students, how many students study English and mathematics in the class?
  • Sign of a expression
    expr What is the sign of expression: minus 18 start fraction 9 divided by 17 end fraction plus left parenthesis minus 18 start fraction 9 divided by 17 end fraction right parenthesis?
  • A farmer 3
    pears A farmer sells 9.3 kg of pears and apples at the farmers market.3/4 of this weight is pears, and the rest is apples. How many kilograms of apples did she sell at the farmers market.
  • Product increased
    fractions14 When the product of 2/3 and 6/10 is increased by 2/5, the result is?
  • Clothes 4
    textiles If the cost of 16.5 metres of cloth is ₹2,062.50 then find the cost of 24.75 metres of clothes
  • Long and wide
    rectangles2 What is the area of a rectangle that is 1 1/4 meters long and 3/4​ of a meter wide
  • Four multiples
    numbers2 Four multiples of 6 he writes the following 12  24  56  72, which is correct?
  • A number 5
    numbers A number is divisible by 24, 25, and 120 if it is increased by 20. Find the number.

Do you have an exciting math question or word problem that you can't solve? Ask a question or post a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.



Multiplication Problems. Examples for 7th grade (seventh).