Multiplication + rational numbers - math problems

Number of problems found: 59

  • The length 6
    meter The length of 12 pipes is 10 1/2 meters. (1) find the length of one pipe (2) also find the length of 7 pipes
  • Boys and girls
    skola If the ratio of male & female teachers is 2/5 & it is in proportion of the male & female students, how many are girls if there are 42 boys?
  • Two numbers and its product
    ratios The product of two numbers are 2/3. If on of them is 1/10, what is the other?
  • Josh works
    mince Josh works mowing lawns and babysitting. He earns $7.20 an hour for mowing and $6.80  an hour for babysitting. How much will he earn for 1 our of mowing and 6 hours of babysitting?
  • Justin
    pokladna Justin has $57.18 in his checking account. He deposits his paycheck of $256.79. He then buys $68.42 in groceries, $50.00 in gas, and 2 movies for $15.58 each. What is the new balance in Justin’s checking account?
  • Last month
    penize Last month, Lana sold 35 necklaces a week at $15 each. However, throughout the month, 6 customers returned their necklaces for a full refund due to defective clasps. How much did Lana make selling necklaces last month? (Hint: Assume there were 4 weeks in
  • The elevation
    ship The elevation of a sunken ship is -120 feet. Your elevation is 5/8 of the ship’s elevation. What is your elevation?
  • Alice 2
    pool Alice is swimming 2.5 hours every Saturday and 3.5 hours every Sunday. How many hours does she swim in 4 weeks?
  • Even/odd numbers
    numbers2 What is the product of 0.97 and the next odd decimal number?
  • Dinesh
    cookies Dinesh ate 3 cookies, each with mass 1.45 g. What was the total mass of the cookies that he ate?
  • Angie
    milk Angie poured 4 cartons of milk, each with 2.4 litres, into a mixing bowl. How many litres of milk were there altogether?
  • Barrel
    vino The barrel of wine is filled by 9/14. What part of the barrel will remain filled when 1/4 of the wine we pour from the barrel?
  • Fruits 2
    melon An apple costs 7p and a melon costs seven times more. How much will 6 apples and 2 melons cost
  • Sum and ratio
    eq1 The sum and ratio of two numbers is equal to 10. Which numbers are they?
  • Without 2
    calc Without multipying, tell whether the product 0.644 x 0.25 will be greater than 1 or less than 1? Explane how you know. Then find the product.
  • Double 5
    numbers2 Peter was thinking of a number. Peter doubles it and gets an answer of 8.6. What was the original number?
  • Expression 8
    expr Evaluate this expressions: a) 5[3 + 4(2.8 - 3)] b) 5×(8-4)÷4-2
  • Ratio - proportion
    ratios2 Reduce the number 16 in proportion 3:2 5:4 11:8
  • Milk
    milk Mum bought 16 cartons of milk. One carton of milk weighs 0.925 kg. How many weight all purchase?
  • Evaluate
    calculator The division of numbers $a and $b increase by-product of the numbers $c and $d

Do you have an exciting math question or word problem that you can't solve? Ask a question or post a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.



Multiplication Problems. Rational numbers - math problems.