Napíšte nám komentár ku príkladu a riešeniu (napríklad ak je stále niečo nejasné...):

Korešpondenčný seminár z matematiky pre žiakov 8. a 9. ročníka ZŠ v školskom roku 2017/2018

Na vyriešenie tohto príkladu sú potrebné tieto znalosti z matematiky:

Máte sústavu rovníc a hľadáte kalkulačku sústavy lineárnych rovníc? Potrebujete pomôcť spočítať, vykrátiť či vynásobiť zlomky? Skúste našu zlomkovú kalkulačku.

Ďaľšie podobné príklady:

1. Poľnohospodár
    sheep_3 Poľnohospodár choval 140 oviec. Pre budúci rok sa rozhodol zmeniť počet oviec v pomere 10: 7 Koľko oviec potom správal?
  2. Dve čísla
    numbers_1 Nájdite dve čísla, ktorých rozdiel aj podiel je 2.
  3. Dar 6
    cards_6 Juraj daroval zo svojej zbierky kartičiek hokejistov tri pätiny kamarátovi Jozefovi. Zostalo mu 126 kartičiek. Koľko kartičiek mal Juraj pôvodne pred darovaním vo svojej zbierke ?
  4. Číslo
    num3 Ktoré číslo má tú vlastnosť, že ak odčítame od jeho päťnásobku zväčšeného o 5 jeho trojnásobok zmenšený o 3, dostaneme opäť pôvodné číslo ?
  5. Neznámé číslo 7
    bulb2 Ak pripočítame k neznámemu číslu jeho štvrtinu, dostaneme 210. Určte neznáme číslo.
  6. Mäsko
    maso Pol kilogramu bravčového mäsa a tri štvrtiny kilogramu hovädzieho mäsa stálo celkom 5.1 USD. Jedna štvrtina kilogramu hovädzieho a 1 kilogram bravčového mäsa stál 4.9 USD. Určte cenu 1 kg mäsa každého druhu.
  7. Stanica 2
    train_freight_5 Na železničnej stanici stálo 159 nákladných vagónov vytvorili z nich 2 vlaky. Jeden mal o 15 viac ako druhý. Koľko vagónov mal každý vlak?
  8. Tri sčítance
    scitanec Súčet troch čísel je 77. Najväčšie z nich je trojnásobok najmenšieho a prostredné je polovica z najväčšieho. Napíšte všetky sčítance.
  9. Lyžovačka
    ski_1 Na lyžovačku išli 3/4 triedy. Z tých, ktorí zostali doma, 1/3 ochorela a zvyšní 6 boli na matematickom sústredení. Koľko žiakov má trieda?
  10. Lehká rovnice
    numbs_8 x/9-3-2x/3=1-2/9-x
  11. Myslím si číslo 5
    number_line_5 Myslím si číslo, keď k nemu priradím 8 (pripočítam) a výsledok vydelím dvomi dostanem číslom o 46 menšie, ako číslo ktoré. ... si myslím. Aké číslo si myslím ?
  12. Dalibor a Adam
    ball_f Dalibor a Adam strelili spolu v sezóne 97 gólov. Adam strelil o 9 gólov viacej ako Dalibor. Kolko gólov strelil každý z nich.
  13. Španielsko vs USA
    balls_bw_1 Španielsko prehralo s USA o 4 góly. V zápase padlo celkovo 10 gólov, Koľko gólov dali Španieli a koľko USA?
  14. Viju
    rabbits Viju má 40 kurčiat a králikov. Ak je všetkých nôh 90, koľko králikov je s Viju?
  15. Pomer v matematike
    num_3 Urči neznáme čísla x a y tak aby platilo x + y = 8 a dané čísla boli v pomere 4:5.
  16. Tri štvrtiny
    zlomky_13 Tri štvrtiny istého neznámeho čísla sú 4/5. Koľko je 5/6 z tohto neznámeho čísla?