Peniaze + hmotnosť - príklady a úlohy

Peniaze alebo financie sú základný výmenný prostriedok a uchovávateľ hodnoty v modernej spoločnosti. Príklady pomáhajú získať základnú finančnú gramotnosť.

Počet nájdených príkladov: 34

  • Zmes čajov
    tea_1 Z dvoch druhov čaju bola vytvorená zmes s hmotnosťou 10 kg. Cena čaju a bola 160 kč / kg a čaju b 170 kč / kg. Cena zmesi je 166 kč / kg. Koľko kilogramov každého druhu čaju bolo treba zmiešať?
  • Zmes orechov
    vahy2 Zmes orechov má byť pripravená z mandlí, arašidov a kešu orechov pomere 1: 2: 3 (v tomto poradí). Cena mandlí je 150 Sk/kg, cena arašidov je 140 Sk/kg a cena kešu orechov je 180 Sk/kg. Cena zmesi sa stanovuje podľa pomeru, v akom sa orechy miešajú. Aká bu
  • Jablká
    jablka_9 Koľko kg jabĺk by ste kúpili za 300eur, ak kilo stojí 0,90eura?
  • Prací prach
    vahy2 10 kilové balenie pracieho prášku je o M eur drahšie ako 5 kilové balenie toho istého prášku. 5 kilové balenie stojí P eur. Päť kilové balenie sa neoplatí, lebo je drahšie ako polovičná cena toho 10 kilového. O koľko percent je 1 kg 10 kilového balenia la
  • Majitelia
    podstavec Majitelia okrasnej záhrady sa rozhodli skrášliť vstup do záhrady dvoma žulovými podstavcami zloženými z hranola a gule. Guľa má priemer 56 cm, hranol má rozmery 60 cm, 60 cm a 150 cm. Koľko eur zaplatia majitelia za podstavce, ak 1 dm3 žuly má hmotnosť 2,
  • Mamička 3
    chlieb_5 Mamička zaplatila za nákup 132,50 Sk. Kupila chlieb, 5 kg jabĺk a tri litre mlieka. Vieme že chlieb stal dvakrát toľko ako mlieko a kilogram jabĺk stojí o 6,50 sk menej ako mlieko. Kolko korún stálo mlieko a chlieb a kilogram jabĺk?
  • Na trhovisku
    vaha Na mestskom trhovisku sa uskutočnil predaj jabĺk za zmluvné ceny. Vypočítajte, aká bola priemerná cena 1 kg predaných jabĺk: Stánok, Predaj kg, Cena Sk/kg 1 325 6,20 2 194 7,00 3 258 6,50 4 870 5,90 5 275 6,40
  • Cukríky 4
    bonbons_6 Vytvor 50 kg zmes cukríkov v cene 700 Kč/kg, ak máme cukríky v cenách: 820 Kč/kg, 660 Kč/kg a 580 Kč/kg. Počítaj pomocou krížového pravidlá.
  • Čajová zmes
    teas Čajové zmesi sú namiešané zo 2 druhov čaju. V štandardnej čajovej zmesi sú hmotnosti oboch druhov čaju v pomere 1: 3 a 40g balenie stojí 42, -Kč (českých korún). Vo výberovej čajovej zmesi sú hmotnosti oboch druhov čaju v pomere 1:1 a 50g balenie stojí 60
  • Nákup 6
    rajciny V obchode Janko kúpil 300g šunky,5 rožkov, 1,5kg paradajok a 2l mlieka. Jednotkové ceny sú uvedené v tabuľke - šunka 6,50e/kg, rožky 0,06e/ks paradajky 3,4e/kg mlieko 0,95e/l. Kolko zaplatil Janko za nákup?
  • Vodojem 4
    hydroglobus Vodojem ma tvar gule s priemerom 10m. Kolko hl vody sa v nom nachadza ked je napusteny na 90%? Kolko kg farby je potrebnych na natretie ak sa natiera dvakrat a 1kg farby vystaci na 6 metrov stvorcovych?
  • Ovocný
    banan Ovocný šalát je pripravený z pomarančov a banánov. Jeden kilogram pomarančov stojí po 30 Sk a jeden kilogram banánov 18 Sk. Koľko kilogramov banánov treba pridať k pol kilogramu pomarančov, aby vznikol ovocný šalát v cene 21 Sk za 1kg?
  • Zárobok
    melon Alfonz dopestoval 150 melónov s priemernou hmotnosťou 2,35kg. Podarilo sa mu ich predať 1,50€ za kg. Koľko zarobil? Výsledok zaokrúhli na eurá.
  • Jablká
    jablka_17 Do školskej jedálne kúpili 36kg po 12kč /kg. Koľko kg jabĺk o 1/4 lacnejšie na kilogramu mohli kúpiť za tie isté penize?
  • Ryby
    tilapia_1 Predajca rýb predáva 5,7 kg tilapie za 73,50. Ak si kúpite 2 1/7 kg tilapie, koľko to bude stáť?
  • Nákup
    cart Mamička kúpila 5 krabíc mlieka a 7 kg zemiakov a platila celkom 147 Kč. Teta kúpila 7 krabíc mlieka a 3 kg zemiakov a zaplatila 131 Kč. Aká je cena 1 krabice mlieka a 1 kg zemiakov? Koľko Kč by dohromady ušetrili, keby nakúpili v supermarkete, kde majú rov
  • Kilo cukroviniek
    bonbons_11 Jeden kilogram čokoladovych bonbonov stoji 10 eur. Katka si kupila 250 gramov a mala v baleni 8 bonbonov. Koľko stoji 1 bonbon?
  • Káva
    arabica_robusta Obchodník s kávou má k dispozícii kávu druhu robustu a arabika. 1kg robusty stojí 450Kč, 1kg arabiky je o 300 Kc drahšia. Vypočítajte, koľko kilogramov robusty a arabiky bude potrebovať na vytvorenie 30kg ich zmesi tak, aby 1kg zmesi stál 490Kč?
  • Chobotnica
    vaha_17 V miestnom supermarkete stojí 3/5 kilogramu chobotnice 156,00. Koľko stoja 4 kilogramy chobotnice?
  • Obchodník 2
    jablone_10 Obchodník predáva jablká zo ziskom 20% za kilogram. Dnes sa rozhodol, že zníži cenu jabĺk o 10%. S akým ziskom predáva obchodník jablká dnes?

Máš zaujímavý príklad alebo úlohu, ktorý nevieš vypočítať? Vlož úlohu a my Ti ju skúsime vypočítať.



Na túto emailovú adresu Vám odpovieme riešenie; vyriešené príklady pribúdajú aj tu. Ak ju uvediete, uveďte ju bezchybne a skontrolujte si či nemáte plný mailbox.

Prosím nevkladajte súťažné úlohy z aktuálnych súťaží typu Matematická olympiáda, korenšpondenčné semináre Mal, matik.strom.sk, Pytagoriády atď .