Money - problems

Money or finance are an essential medium of exchange, a unit of account and store of value in modern society. Mathematical examples helps to get basic financial literacy.
  1. Medicament
    tablets Same type of medicament produces a number of manufacturers in a variety of packages with different content of active substance. Pack 1: includes 60 pills of 1200 mg of active substance per pack cost 18 Eur. Pack 2: includes 30 pills of 1000 mg of active s
  2. Piggy
    pig A man bought a pig for € 55 then sold it for € 65. Then again bought for € 75 and sold it for € 85. How many € earned?
  3. Ultra expensive ramps
    rampy_1 The village Čakajovce have two level railway crossings (the ramps), the railway company ZSR decided to replace it. The price for upgrading the two crossings is 302065 Euros. Calculate how many houses for 94000 euros is possible to obtain at this price. Ca
  4. Purchase
    cart Mother bought 5 boxes of milk and 7 kg of potatoes and paid a total CZK 147. Aunt bought 7 boxes of milk and 3 kg of potatoes and paid 131 CZK. What is the price of one carton of milk and 1 kg of potatoes? How CZK together would have saved if bought at the
  5. University bubble
    MBA_titul You'll notice that the college up slowly every other high school. In Slovakia/Czech republic a lot of people studying political science, mass media communication, social work, many sorts of management MBA. Calculate how many times more earns clever 24-year
  6. Glass
    sklo At the glass shop we have to cut 8 sheets of glass. Each was shaped a square with sides of 18 cm. We paid 44 CZK. How much is a 1 m2 of glass?
  7. Apartments
    panelak Apartment on the first floor was 10% more expensive than the same apartment on the second floor. The difference was 105 Kc annually. Calculate the annual rent of the apartment in the first floor and from apartment on the second floor.
  8. Sales off
    sweater If a sweater sells for $ 12 after a 25% markdown, what was its original price?
  9. Lidl calculator
    lidl_calculator We don't like to advertise unnamed retail chains. But offers relatively high-quality scientific/technical calculator OLYMPIA 8510S with 116 functions(features) for 3.96 Eur. Calculate how many cents costs one feature of this calculator. We believe that
  10. Summerjob
    pat_mat Albert, Beny, Cyril and Dan worked on summerjob. From the total revenue Albert received 2/5, Beny 1/6 , 3/10 Cyril and Dan the rest which is 324 euros. How many euros earned every one of them?
  11. Suit
    oblek The suit cost 218 euros. How much cost the pants if it is 40% cheaper than the jacket.
  12. Katy
    shipment Kate paid for the package on delivery of four meters textile 688 CZK. What is the price of one meter textile when shipping and handling amounted to 48 CZK?
  13. Profits
    podnikavec Two members will make profit 52 000, - EUR. The forst earned 8% more and the second 10% more and thus earned together 56 700, - EUR. How many will initially each earn?
  14. Salary increase
    vyplata Ms. Merry salary increased by 15% and that was 83e. What should pay before the increase?
  15. The book
    1438931371257-1350799500 If one day you read p pages, you will read the book 24 days. If you read each day 10 pages more, you would read a book in 16 days. How many pages have the book?
  16. Saving
    euro2 The boy has saved 50 coins € 5 and € 2. He saved € 190. How many were € 5 and how many € 2?
  17. The deposit
    money_13 Deposit has been placed for one year at an annual rate of 4.5%. After the added interst amount rose to € 2,612.5. Determine initial deposit.
  18. Value of teeth
    dental_caries To know value to the healthy teeth we discover only when we take care about tooth caries followed by loss of teeth and think how to replace missing teeth... Calculate the value (cost of money) healthy teeth, if we assume that man has with 32 teeth and rep
  19. Money duo
    money_18 Julius and Mark have together 45 euros. Mark has 50% more money than Julius. Determine the amount of money that have Mark and Julius.
  20. One frame
    room_1 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?

Do you have interesting mathematical problem that you can't solve it? Enter it and we can try to solve it.



To this e-mail address we will reply solution; solved examples are also published here. Please enter e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.