Money - math problems

Money or finance are:
* An essential medium of exchange.
* A unit of account.
* A store of value in modern society.
Mathematical examples help to get basic financial literacy.

Number of problems found: 632

  • Taxes
    penize If you were charged $243 in taxes on a $4,050 purchase, what percent tax were you charged?
  • Sale goods
    sale Sale goods were reduced twice. First by 15% and then by another 20% of the new price. What percentage of the original price was the final price?
  • Jack decides
    fuel Jack decides to hire a car. The cost 45+20D is dollars where is the number of days Jack hires the car for. If Jack hires the car for 4 days, it will cost? Dollars
  • A diesel car
    fuel A diesel car costs $2599 more than an unleaded petrol car and travels an average of 25,000km per year. Diesel petrol has a consumption rate of 7.4L per 100km and costs $1.39 per litre. Unleaded petrol has a consumption rate of 8.5L per 100km and costs $1.
  • Millilitres
    fuel A 30 millilitre bottle of special fluid costs $50. How much does one millilitre of this fluid cost?
  • Frac equation v2
    eq1 3.80 is two fifths of a quarter sum of money. How much money is there?
  • Insurance 2
    house A house that is valued at 255,000 euros has been insured for 224,000 euro. At what percent has it been insured?
  • Zarka
    textiles Zarka purchased 3 1/2 meters of cloth for 100 3/8 euros. How much does 1 meter of cloth cost?
  • Regular price
    tele The sale price of a television set is 7200. The discount rate is 40%. Find its regular price.
  • The average 4
    car The average cost price of a car in Ireland is now €26,430 excluding VAT. If VAT is 23% calculate the actual selling price of a car in 2021.
  • Railways 3
    sequence_geo Railway Corporation wants to purchase a new machine for $360,000. Management predicts that the machine can produce sales of $220,000 each year for the next 5 years. Expenses are expected to include direct materials, direct labor, and factory overhead (exc
  • Matilda
    room Matilda measures the perimeter of her bedroom to determine how many feet of border she needs to go around the tops of the walls. Two walls are each 96 inches long, and two walls are each 3 yards long. She pays $30 for border that costs $1 per foot. What a
  • Clothes 4
    textiles If the cost of 16.5 metres of cloth is ₹2,062.50 then find the cost of 24.75 metres of clothes
  • Cost structure
    factory_butter You are currently trying to decide between two cost structures for your business: one that has a greater proportion of short-term fixed costs and another that is more heavily weighted to variable costs. Estimated revenue and cost data for each alternative
  • The cost 3
    fuel The cost of 2 ¾ litres of petrol is Rs 250 ½. What is the cost of 1 litre of petrol?
  • Nails
    klince If a keg of nails costs $129.45 and 6/7 of the keg is used, what is the value of the remaining nails?
  • Markup
    bicycle_gears A store pays $370 for a bicycle.  The percent of markup is 19%.  What is the selling price of the bike?
  • Pen and pencil
    pens Cost of a pen is Rs. 12 3/5 and cost of a pencil is Rs. 3 2/5. What is the total cost of pen and pencil?
  • Profit margin
    growth If total sales for the month is $450,000 and the profit margin is 40%, how much was the cost of goods sold?
  • Original price p
    stol If the original price of a table is p and the sales price of the table is p-0.3p, which other expressions represents the sale price of the table? Calculate also for p=100 USD

Do you have an exciting math question or word problem that you can't solve? Ask a question or post a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.

Please do not submit problems from current active competitions such as Mathematical Olympiad, correspondence seminars etc...