A liter of a milk
A one liter of a milk cost is Rs 42.50. What will be the cost of 2.5 liters?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
basic functionsUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- The cost 6
The cost of 1 liter of milk is rs 0.68. Find the cost of 7 liters of milk.
- The cost 3
The cost of 2 ¾ liters of petrol is Rs 250 ½. What is the cost of 1 liter of petrol?
- Milk with water
How many liters of water are to be mixed in 12 liters of milk costing Rs 40 per liter so that it can be sold at Rs 32 per liter?
- Milk bill
If Mrs. Tara buys 2 liters of milk daily, and 1 liter costs $0.27, what will be her milk bill for 30 days?
- Gasoline price
At 34.4 cents per liter, how much will 42 liters of gasoline cost?
- 2 pens
Two pens and 3 pencils cost Rs. 26, 3 pens and 5 pencils cost Rs. 40. What is the cost of one pen and one pencil?
- Identical 15863
The bottle contains 2 liters of milk. If 1/3 liter of milk fits in each glass, how many identical glasses will you fill from that bottle?