The cost 7
The cost of a pen is Rs. 20/3, and that of a pencil is 25/6. Which costs more and by how much?
Correct answer:
Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Related math problems and questions:
- 2 pens
Two pens and 3 pencils cost Rs. 26, 3 pens and 5 pencils cost Rs. 40. What is the cost of one pen and one pencil? - Pen and pencil
The cost of a pen is 12 3/5 rupees, and the cost of a pencil is Rs. 3 2/5. What is the total cost of a pen and pencil? - Rohans purchase
The cost of a pen is ₹ 15 ¾ and a pencil for ₹ 4 ¼. If Rohan purchased 3 pens and 12 pencils, which items cost him more and by how much? - 37 pens
Thirty-seven pens and 53 pencils together cost 95.5 USD, while 53 pens and 37 pencils together cost 111.5 USD. Find the cost of a pen and a pencil.
- A meter
A meter of cloth costs Rs 16 1/2. Find the cost of 8 3/4 m of fabric. - Wine
A bottle of wine costs 21 euros, and wine is 20 times more expensive than a bottle. How much does a bottle cost? - Items
Items A costs 675.35 while item B costs 1605.25. How much more was the cost of item B than item A? How much would you pay if you purchased items A and B?