Wine

A bottle of wine costs 21 euros; and wine is 20 times more expensive than a bottle. How much a bottle cost?

Correct answer:

f =  1 Eur

Step-by-step explanation:

21=v+f v=20f 21=20f+f=21 f f=21/21=1 Eur v=20 f=20 1=20 eur



We will be pleased if You send us any improvements to this math problem. Thank you!






avatar




Tips to related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?

Related math problems and questions:

  • Bottle
    bottle Bottle with wine costs 58 USD. Wine is 27 USD more expensive than the empty bottle. How much is the bottle itself?
  • Chewing gums
    zubna-pasta_1 For 3 chewing gums, you will pay 20 CZK less than 7 chewing gums. How much is 1 chewing gum and how much does a 5pcs package cost?
  • Washing powder
    vahy2 A 10-kilogram pack of washing powder is M euros more expensive than a 5-kilogram pack of the same powder. A 5-kilogram package costs P euros. Five kilos of packaging is not worth it, because it is more expensive than half the price of 10 kilos. How much i
  • Coffee
    coffee Coffee from the machine in the cup cost 28 cents. Coffee is 20 cents more expensive than the cup. How much is the cup?
  • One frame
    room_1 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?
  • Birds
    krocani On the farm they have a total of 110 birds. Geese and turkeys together is 47. Hens is three times more than the turkey. How much is poultry by species?
  • Gardens
    garden_3 The garden has the square shape with circumference 124 m. Divide it into two rectangular gardens, one should circumference 10 meters more than the second. What size will have a gardens?
  • Seven times
    numberline_12 Which number seven times is just as higher as 27, how much is smaller than 29?
  • The fruit basket
    jablka The fruit basket is five times heavier than the empty basket. Filled is 20kg heavier than empty. Determine the weight of the fruit in the basket.
  • Tippler
    flaska_mlieka Bottle with cork cost 8.8 Eur. The bottle is 0.8 euros more expensive than cork. How much is a bottle and the cork?
  • Euros
    eura_8 Peter spent a quarter of his pocket saving. He has 9 euros now in his wallet. How many euros spent?
  • Cents
    cents_1 Julka has 3 cents more than Hugo. Together they have 27 cents. How many cents has Julka and how many Hugo?
  • Father and son
    father_son Father and son are together 78 years. Son is 25 years younger than father. How old is the son?
  • Trio
    work Trio of workers earn 750 euros. Money divided by the work that each of them made​​. First received twice as the second, the second received three times more than the third. How many got everyone from workers?
  • Dividing money
    mince_2 Vilem, Cenek, and Edita divided the money they earned by spreading the leaflet. Vilem got 240 CZK more than Cenek and twice more than Edita. Edita got 400kc less than Vilem.
  • Buns and toasts
    vaha_16 Two buns weigh 10 grams more than two toasts. One Bun and two Toast weigh a total of 110 grams. How many grams weigh three toasts? How many grams does a Bun weigh?
  • Wines
    wines Eleven liters of white wine and eight liters of red wine cost a total of 1315 kc. 1 liter of white wine was 10 kc cheaper than a liter of red wine. How much is 1 liter of white and how much red wine?