Cheaper 60033
Iced tea in a bottle costs 1.20 euros. A bottle is seven times cheaper than tea. How many euros does a bottle cost, and how much tea?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
Do you have a system of equations and are looking for calculator system of linear equations?
Do you have a system of equations and are looking for calculator system of linear equations?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
algebranumbersUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Wine
A bottle of wine costs 21 euros, and wine is 20 times more expensive than a bottle. How much does a bottle cost?
- A ball
A ball and a plush toy cost 32.80 euros. How much does a ball cost if it is € 9.50 cheaper than a toy?
- Millilitres
A 30-milliliter bottle of special fluid costs $50. How much does one milliliter of this fluid cost?
- Similar 2810
Seven similar books are € 52 cheaper than 11 similar books. How much does one book cost?
- Expensive 1636
A pound of Idared apples costs 34 cents. How many euros does 7 kg of three times more expensive Jonagold apples cost?
- Textbook 83602
A textbook with a workbook costs 14 euros. The workbook is 6 euros cheaper than the textbook. How much is the textbook, and how much is the workbook?
- Square-shaped 71094
The square-shaped garden has a side 27 meters long. What is the area of the garden? How much does garden fencing cost if 1 meter of mesh costs 1.80 euros? Consider the gate is 1.5 meters wide.