Arithmetic - practice problems
Number of problems found: 3608
- Beth wants
Beth wants to give 1/4 pizza to each of her 6 friends. Which choice does not show the number of pizzas Beth needs?
- Benson
Benson spends ⅓ of his pocket money on transport and ⅔ on food I. What fraction of his pocket money did he spend on transport and food? ii. What fraction is left?
- Marshall 2
Marshall Track team. After the race, the team goes to Connor’s Pizza Palace. The pizza slices served at the Pizza Palace are ¼ of a whole pizza. There are 2 pizzas ready to be served. 9 students come in for lunch. Is there enough pizza for every student t
- Collin
Collin is making fruit for a birthday party using the recipe below Ingredients Pink lemonade ; 1 1/2 gal Seltzer water ; 2 3/4 gal Fruit juice ; 7/8 gal Collin is using a punch bowl that holds 8 gallons of punch. How much more punch could Collin make the
- Sweatshirts
The students ordered 13 sweatshirts at a total price of 236.60. The next day, however, they ordered more sweatshirts. The final invoice was issued for €327.60. How many sweatshirts did the students order?
- The number 8
The number of sheep is x. The number of goats is thrice the number of sheep. Write an expression for the number of goats
- Lola Flora
Lola Flora bought 4¾kg of chicken. She cooked 2¼kg and refrigerate the rest. How many kg of chicken were left.
- Saleswoman 81902
Lucka bought a notebook for CZK 28.60 and a notebook for CZK 14.50. How many crowns did the saleswoman round off the price of her purchase? How many CZK did she return to fifty crowns?
- Mary needs
Mary needs to order pizza for 18 students. Each student should get ¼ of a pizza. How many pizzas should Mary order?
- The cost 14
The cost of 4 chairs is $75. How much does one chair cost?
- Mike withdrew
Mike withdrew $60 dollar sign, 60 from his bank account 3 times. What is the change in Mike's account balance after all 3 withdrawals?
- Jalissa's
Jalissa's mom purchased coffee from the local coffee shop. The first cup of coffee was $4.25. Each refill is $2.25. She also decided to get a bagel for $3.15. If Jalissa's mom had 2 refills and a $0.50 discount as part of the rewards program, how much did
- Our teacher
Our teacher bought eight books at shillings M each. If the total cost was less than 100, how much did he get if he paid with 100 shillings note?
- Cooking classes
Ms. Wright’s two cooking classes are making a total of 60 sweet potato pies. Each pie requires 2 1/4 sweet potatoes. Her first class makes 1/3 of the total number of pies needed. Exactly how many sweet potatoes will her second class need in order to make
- Dogs weights
Four out of nine dogs weigh less than 20 pounds. What is the decimal equivalent for the number of dogs weighing less than 20 pounds?
- Write 7
Write an expression that represents the distance between −7 and 3 on a number line.
- Vegetables
If 6 people want to share a 25 pound box of vegetables, how many pounds of vegetables should each person get?
- Younis
Younis has $ 4.72 He uses some of the money to buy a notebook that costs $ 1.30 . How much money does he have left?
- Negative mixed 2
What is −4 2/3 + 2 1/2? Write the answer as a mixed number in simplest form.
- Chemical experiment
For an experiment, a chemical solution starts at a temperature of 25°C, falls to −3°C, rises to 15°C and then falls again to −8°C. What is the total change in temperature? Add all the changes together for each rise and fall.
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it.