Coffee
The coffee from the machine costs 28 cents per cup. Coffee is 20 cents more expensive than the cup.
How much is the cup?
How much is the cup?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
algebrabasic operations and conceptsGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Wine
A bottle of wine costs 21 euros, and wine is 20 times more expensive than a bottle. How much does a bottle cost?
- Machine 18483
Coins worth 20 cents and 50 cents are thrown into a coffee machine. There are 199 coins in the machine with a total value of € 68. How many are 20-cent coins in the machine?
- Gingerbread 78864
One package of chocolate costs 9 CZK more than one package of gingerbread. Five packages of chocolate were CZK 15 more expensive than 10 packages of gingerbread. How much was a package of chocolates, and how much was a package of gingerbread?
- Coffee
One kilogram of cheaper coffee costs CZK 150, and one kilogram of more expensive coffee costs CZK 200. We have to prepare a mixture of 35 kg of coffee for 180 CZK. How do we prepare the mixture (how many of which kind of coffee do we need)?
- Expensive 1636
A pound of Idared apples costs 34 cents. How many euros does 7 kg of three times more expensive Jonagold apples cost?
- Saleswoman 6265
They print 1,300 copies at the copy center. One copy costs 10 cents. The cost of printing one copy is 3 cents. The saleswoman receives €25 per day. How much does a copy center make per day?
- Jalissa's
Jalissa's mom purchased coffee from the local coffee shop. The first cup of coffee was $4.25. Each refill is $2.25. She also decided to get a bagel for $3.15. If Jalissa's mom had 2 refills and a $0.50 discount as part of the rewards program, how much did