37 pens
Thirty-seven pens and 53 pencils together cost 95.5 USD, while 53 pens and 37 pencils together cost 111.5 USD. Find the cost of a pen and a pencil.
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
algebraUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- 2 pens
Two pens and 3 pencils cost Rs. 26, 3 pens and 5 pencils cost Rs. 40. What is the cost of one pen and one pencil?
- Rohans purchase
The cost of a pen is ₹ 15 ¾ and a pencil for ₹ 4 ¼. If Rohan purchased 3 pens and 12 pencils, which items cost him more and by how much?
- Salami
We have six kinds of salami, six of which have ten pieces, and one of which has four pieces. How many ways can we distinctly choose five pieces of salami?
- The cost 7
The cost of a pen is Rs. 20/3, and that of a pencil is 25/6. Which costs more and by how much?
- Ramit
Ramit bought 10 pens,8 pencils, and 4 books; pens were Rs.5 1/2 each, pencils were Rs.2 1/2 each and books were Rs. 11 1/2 each; how much did they cost together?
- Pen and pencil
The cost of a pen is 12 3/5 rupees, and the cost of a pencil is Rs. 3 2/5. What is the total cost of a pen and pencil?
- Exchanged 6256
Pupils exchanged pencils, erasers, and pens so that there were two pens for 15 pencils and three pencils for two erasers. How many erasers were there for one pen?