Rohans purchase
The cost of pen is ₹ 15 ¾ and a pencil for ₹ 4 ¼. If Rohan purchased 3 pens and 12 pencils which items cost him more and by how much?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Need help with mixed numbers? Try our mixed-number calculator.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- 2 pens
Two pens and 3 pencils cost Rs. 26, 3 pens and 5 pencils cost Rs. 40. What is the cost of one pen and one pencil?
- The cost 7
The cost of a pen is Rs. 20/3, and that of a pencil is 25/6. Which costs more and by how much?
- Exchanged 6256
Pupils exchanged pencils, erasers, and pens so that there were two pens for 15 pencils and three pencils for two erasers. How many erasers were there for one pen?
- Items
Items A costs 675.35 while item B costs 1605.25. How much more was the cost of item B than item A? How much would you pay if you purchased items A and B?
- Pen and pencil
The cost of a pen is Rs. 12 3/5 and the cost of a pencil is Rs. 3 2/5. What is the total cost of a pen and pencil?
- Pencils 4
Pencils, Pens, and Exercise books in a shop are in the ratio of 1:2:3. If there are 12 pencils, the number of exercise books in the shop is:
- Colors
Willie got birthday 6 color pens in different colors. How many ways can he give them side by side in pencil?
- Notebooks 7347
A notebook costs euros, a pencil c euros, and a ruler costs as much as a notebook and a pencil together. How much do you pay for three notebooks, seven pencils, and two rulers?
- Two pen
Two pens and one notebook costs $56. One pen costs 1/5 of one notebook. How much is one notebook?
- 600 pencils
Six hundred pencils we want to be divided into three groups. The biggest groups have ten pens more than the smallest. How many ways can this be done?
- Fifty-crown 2627
A notebook costs CZK m, and a pencil costs the same. The ruler costs CZK n. The brush costs CZK 6. Jirka bought 3 notebooks, 2 pencils, a ruler, and a brush. He paid with a fifty-crown note. How much did he get back?
- Rupee purchase
Sana had ₹ 8.51 (Indian rupee). Out of this, she purchased a book for ₹ 4.31 and a pen for ₹ 2.11. How much money is left with her?
- Pencils
You have 36 pencil crayons. How many pencil crayons makeup 1/2 of the total?
- Sharpeners 4318
Pavel bought three pencils and a sharpener in a stationery store and paid 29 CZK. Jane ordered two pencils and two sharpeners, and her purchase price was CZK 46. How much cheaper is a pencil than a sharpener?
- A shopkeeper 5
A shopkeeper sold some sets of Pencils and Pens. Each set contained 6 pencils and 2 pens. If the shopkeeper sold 112 pencils and pens, how many pens did she sell altogether?
- Jason 4
Jason spent 1/2 of his money for paper and 1/3 of it for pencils. How much money did he start with if he had 15.00 left?
- Price discount
The original price of a pen is 9 1/5 dollars. Any purchase of 5 pens needs only 7/10 of the original price. To buy five pens, how many dollars should be spent?