Items

Items Acosts 675.35 while item B costs 1605.25. by how much more was the cost of item B than item A. If item A and B will be purchased, how much would are pay?

Correct answer:

r =  2.3769
s =  2280.6

Step-by-step explanation:




Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar




You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Word problem
    hungary-flag 348 students were on holiday in Hungary. 133 bought pizza, chips 28 pupils, 25 pupils bought soda, butter 26 pupils, 15 pupils fruits, vegetables 29 students. How much pay for all the food, if every meal cost 5.3 euros?
  • Fruits 2
    melon An apple costs 7p and a melon costs seven times more. How much will 6 apples and 2 melons cost
  • The cost 2
    apples The cost of 5 apples is $3.45  and 5 oranges is $1.23. If Rachel buys one apple and one orange, then how much must she pay?
  • The cost 3
    fuel The cost of 2 ¾ litres of petrol is Rs 250 ½. What is the cost of 1 litre of petrol?
  • 1000 bill
    klobouk A hat costs Php 75.25 and a discounted T-shirt costs Php 750.55. How much change will you receive if you pay for both items with a Php 1 000 bill?
  • Fresh juice
    flasa The seller offers fresh-squeezed juice, which the customer either pours into his own containers or sells in liter plastic bottles, which the customer buys from him. A liter of juice costs 40 CZK more than a bottle. There is no charge for turning the juice
  • Gasoline price 2
    fuel-pump During the COVID-19 pandemic new gasoline price shceme is given by Marilou's Gas Station to help our drivers. On their purchase, the first 4 liters cost Php120.00, while the succeeding 1 1/2 liters would cost Php10.00 more than the cost of a liter. If joh
  • Fractions and mixed numerals
    mixed_fractions (a) Convert the following mixed numbers to improper fractions. i. 3 5/8 ii. 7 7/6 (b) Convert the following improper fraction to mixed number. i. 13/4 ii. 78/5 (c) Simplify these fractions to their lowest terms. i. 36/42 ii. 27/45 2. evaluate following ex
  • Used cars
    renault Peter plans to buy a used car: the first car Renault Espace 2.0 dCi 16V Dynamique 2006, costs 2000 euros. It is 14 years old and has a combined diesel consumption of 8 liters. / 100 km. Diesel costs 1.1 euros/liter. How much will the car cost him to opera
  • Zarka
    textiles Zarka purchased 3 1/2 meters of cloth for 100 3/8 euros. How much does 1 meter of cloth cost?
  • Merchant
    sale The merchant lower cost by 10% in December when it was not sold. Again in January lower cost by 20% and now costs 576 €. A. How much the goods stood originally? B, how much cost the goods after the first lowering? C, How many percents totally merchant low
  • Scouts
    skauti Scouts purchased for camp cans two types total cost 1460 CZK. The first cans were for CZK 32 and the second for 25 CZK. How many cans purchased for each type?
  • The sum 10
    numbers2 The sum of three decimals are 938.629. Two of them are 456.54 and 392.69. Find the third one.
  • Youth track
    tunel Youth track from Hronská Dúbrava to Banská Štiavnica which announced cancellation attracted considerable media attention and public opposition, has cost 6.3 euro per capita and revenue 13 cents per capita. Calculate the size of subsidies to a trip group o
  • Tiles
    dlazba How much you will pay CZK for laying tiles in a square room with a diagonal of 8 m if 1 m2 cost CZK 420?
  • Clothes 4
    textiles If the cost of 16.5 metres of cloth is ₹2,062.50 then find the cost of 24.75 metres of clothes
  • Short cut
    direct_route Imagine that you are going to a friend. That path has a length 120 meters. Then turn doprava and go other 630 meters and you are at a friend's. The question is how much the journey will be shorter if you go direct across the field?