Kilogram 7162
Mom paid CZK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 CZK less than milk. How many CZKs did milk and bread and a kilogram of apples cost?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Related math problems and questions:
- Strawberries 80646
Mom and grandma went shopping at the market. Mom bought 2 kg of strawberries and 3 liters of blueberries and paid 250 CZK. Grandma bought 1 kg more strawberries and 0.5 l fewer blueberries than mom and paid 45 CZK more than her. How much did 1 kg of straw
- Two-hundred-crown 8210
Katka bought 3 kg of apples for 18 CZK and 2 kg of bananas for 30 CZK at the fruit and vegetable shop. How many crowns did she pay for the entire purchase? How many crowns did they give her back if she paid with a two-hundred-crown note?
- Individual 5028
Mrs. Bartova is buying apples. The Bohemia variety is CZK 4 more expensive per kilogram than the Golden variety. Mrs. Bartova bought 10 kg of Golden and 15 kg of Bohemia. She paid a total of 360 kc. How many crowns did the individual types of apples cost?
- Apples
Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg Jonathan and how much Golden?
- Mother 6407
How much did 1 kg of apples cost when my mother paid CZK 30 for 1.5 kg?
- Oranges
Dad bought oranges. A two-kilo package of oranges costs CZK 65, and the bag cost CZK 5. How many kg of oranges did Dad buy when he paid CZK 265?
- The bun
The bun costs CZK 2, and the rolls CZK 3.5. Hanka bought 22 pieces of bread, bought only buns and rolls, and paid CZK 65. how many rolls did she buy, and how many rolls?
- Twenty-fifths 4219
Mom bought 1 eighth of a kg of butter, 1 half of a kg of bread, 6 twenty-fifths of a kg of ham, and 3 tenths of a kg of cheese in the store. Express the weight of all ingredients in grams. Was the purchase heavier or lighter than 1 kg, and by how much?
- Kilograms 8741
Mom bought 4kg of carrots for 1 euro 30 cents and 3 kilograms of apples for 2 euro 10 cents. How much did she pay for carrots and apples?
- One-thirds 2485
Three classmates bought apples. Peter bought two whole one-thirds of the kg, Spring 5 sixths of a kg less than Peter and Daniel 2 times as much as Peter. How many kilograms of apples did the boys buy together?
- Součková 21673
Ms. Součková bought 6 orange and 5 apple juices and paid a total of 254 CZK. Mrs. Derner bought 6 apple juice and 5 orange juice and paid CZK 2 less for them than Mrs. Součková. How much did each juice cost?
- Danina's 7232
Mom bought Honza and Dana's jackets. She paid CZK 1,126 for them. How many crowns did Danina's jacket cost when it was 108 CZK cheaper than Honza's?
- Mineralka 3168
Petr bought 0.35 kg of ham, six rolls, and mineral water for a snack. How much did he pay for the purchase? (Mineralka costs 14.60 CZK, a roll 3.40 CZK, and a kilogram of ham 129 CZK). They rounded up the purchase to whole crowns.
- Apples 49291
My aunt bought 4 kg of apples. A kilo of apples costs CZK 15. How much will 4 kg cost?
- Birthday party
For her youngest son's birthday party, the mother bought 6 3/4 kg of hotdogs and 5 1/3 dozen bread rolls. Hotdogs cost 160 per kilogram, and a dozen bread rolls cost 25. How much did she spend in all?
- Substance 2791
Mom bought 4 meters of cloth for clothes. One meter of this substance costs 375 CZK. She paid CZK 652 for sewing. What was the total price of the dress?
- Tomatoes 12781
In the store, Janko bought 300g of ham, 5 rolls, 1.5kg of tomatoes, and 2l of milk. Unit prices are listed in the table - ham 6.50e/kg rolls 0.06e/pc tomatoes 3.4e/kg milk 0.95e/l. How much did Jeniček pay for the purchase?