Kilograms 8741
Mom bought 4kg of carrots for 1 euro 30 cents and 3 kilograms of apples for 2 euro 10 cents. How much did she pay for carrots and apples?
Correct answer:

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Kilogram 7162
Mom paid CZK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 CZK less than milk. How many CZKs did milk and bread and a kilogram of apple
- Salome
Salome bought 4 3/5 kilograms of oranges, 1 kilogram for 2 1/2 GEL (currency Georgian Lari), and 5 1/4 kilograms of apples, 1 kilogram for 1 4/5 GEL. In which fruit did Salome pay more, and by how much?
- Two-hundred-crown 8210
Katka bought 3 kg of apples for 18 CZK and 2 kg of bananas for 30 CZK at the fruit and vegetable shop. How many crowns did she pay for the entire purchase? How many crowns did they give her back if she paid with a two-hundred-crown note?
- One-thirds 2485
Three classmates bought apples. Peter bought two whole one-thirds of the kg, Spring 5 sixths of a kg less than Peter and Daniel 2 times as much as Peter. How many kilograms of apples did the boys buy together?
- Oranges 5927
When you buy 3 kg of apples and 2 kg of oranges, we will pay € 12. When you buy 2 kg of apples and 4 kg of oranges, we pay € 16. How much does 1 kg of apples cost?
- The mother
The mother bought 3 3/4 kg of beef, 2 1/4 of pork, and 5 1/4 of chicken. How many kilograms of meat did she buy?
- Apples
Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg, Jonathan, and how much Golden?
- Decoration 57241
Mom bought 3 meters of fabric for decoration. She cut 1 1 / 2m and 5 / 4m. How much substance did she have left?
- A farmer 3
A farmer sells 9.3 kg of pears and apples at the farmers market. 3/4 of this weight is pears, and the rest is apples. How many kilograms of apples did she sell at the farmer's market?
- Rabbit family
The rabbit family ate 32 pieces of carrots. Small one ate six pieces, dad five more than the mother. How many pieces did mom eat?
- Hazelnuts 63054
Mom bought a mixture of nuts. It contains 0.2 kg of hazelnuts. 1/4 kg of cashew nuts and 2/3 kg of peanuts. How much did the whole mix weigh?
- One-piece 6233
If we take six pieces, we will pay only for four. One-piece cost 7, and my mother bought 31 pieces. How much did she pay for the purchase?
- Register 7782
On a skiing trip, Eva bought two colas for 1 euro and 50 cents each, two muesli bars for 50 cents, and bananas for 2 euros and 50 cents. How much did it cost to buy it in total? How much of the 10 euro bill did they give her back at the cash register?
- Kilos of meat
Marry bought 6 1/3 kg of meat. Anita used 2 1/4 kilograms, Maros 2 1/8 kg, and the rest, Adam. How many kilograms of meat did she use for Adam?
- Apples
A 2 kg of apples costs a certain sum of money. This sum equals the number of kilograms for which we pay 72 CZK. How much is 1 kg of apples?
- Apples
The school kitchen bought 36kg apples for 12 kc/kg. How many kilograms of apples 1/4 cheaper can they buy for the same money?
- Apples 45291
How much did Jakub pay for 3.5 kg of apples if 1 kg of apples cost 18 CZK?