Salome
Salome bought 4 3/5 kilograms of oranges, 1 kilogram for 2 1/2 GEL (currency Georgian Lari), and 5 1/4 kilograms of apples, 1 kilogram for 1 4/5 GEL. In which fruit did Salome pay more, and by how much?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Need help with mixed numbers? Try our mixed-number calculator.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
arithmeticnumbersUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Katy bought
Katy bought 4/5 kg of oranges, 2 1/2 kg of bananas, and 1 1/2 kg of apples every day. How many kilograms of fruit did she buy each day?
- Kilograms 8741
Mom bought 4kg of carrots for 1 euro 30 cents and 3 kilograms of apples for 2 euro 10 cents. How much did she pay for carrots and apples?
- Fruit imports
Carriers imported 18,324 kg of oranges from Spain, 16,857 kg less than mandarins and 2,645 kilograms more than bananas. a) how many kg did they bring mandarins? b) how many kg did bananas bring? c) how much total fruit?
- Kilograms of fruit
Mom paid SKK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 SKK less than milk. How many SKKs did milk and bread and a kilogram of apple
- Apples 29
In a fruit market, apples are currently £4 per kilogram. If you buy ten kilograms of apples, you will receive three-tenths of the total price. How much will you pay for ten kilograms of apples at the market?
- Oranges - fruit
I have 2 kg of fruit (apples + oranges) for 50, -. 1 kg of apples is for 22, - oranges 1 kg for 34, - How much does each fruit weigh?
- Oranges 5927
When you buy 3 kg of apples and 2 kg of oranges, we will pay € 12. When you buy 2 kg of apples and 4 kg of oranges, we pay € 16. How much does 1 kg of apples cost?