Fruits
(I) bought three apples, two oranges, four pears and five bananas, which in total cost £3.73.
(i) I bought twenty one apples, no oranges, eight pears and fifteen bananas, which in total cost £7.57.
(i) I bought one apple, eighteen oranges, fourteen pears and sixteen bananas, which in total cost £18.40.
(i) I bought five apples, thirteen oranges, eleven pears and two bananas, which in total cost £12.68.
How much did each pear cost?
(i) I bought twenty one apples, no oranges, eight pears and fifteen bananas, which in total cost £7.57.
(i) I bought one apple, eighteen oranges, fourteen pears and sixteen bananas, which in total cost £18.40.
(i) I bought five apples, thirteen oranges, eleven pears and two bananas, which in total cost £12.68.
How much did each pear cost?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Fruit imports
Carriers import 18,324 kg of oranges from Spain. It was 16,857 kg less than mandarins and 2,645 kilograms more than bananas. a) how many kg did they bring mandarins? b) how many kg did bananas bring? c) how much total fruit?
- Apples and pears
Apples cost 50 cents a piece, pears 60 cents a piece, bananas cheaper than pears. Grandma bought five pieces of fruit. There was only one banana, and I paid 2 euros 75 cents. How many apples and how many pears?
- Salami
We have six kinds of salami that have ten pieces and one kind of salami that has four pieces. How many ways can we distinctly choose five pieces of salami?
- Cherries 19903
There are pears, apples, and cherries in the alley. There are a total of 1,075 trees. Pear is twice as much as apple, and cherry is 30% more than apple. How many trees are there?
- Shopping
Lucy bought some fruit. She spent $15.50 for apples, $12.75 for oranges, and $8.25 for bananas. She paid the clerk with two twenty-dollar bills. How much change should she get back?
- Apple 80796
A total of 18 pear and apple trees grow in the set. Pears are 2 times less than apple trees. How many pears and apple trees are there?
- The cost 2
The cost of 5 apples is $3.45, and 5 oranges are $1.23. If Rachel buys one apple and one orange, then how much must she pay?
- Fruits
Amy bought a basket of fruits 1/5 of them were apples,1/4 were oranges, and the rest were 33 bananas. How many fruits did she buy in all?
- Register 7782
On a skiing trip, Eva bought two colas for 1 euro and 50 cents each, two muesli bars for 50 cents, and bananas for 2 euros and 50 cents. How much did it cost to buy it in total? How much of the 10 euro bill did they give her back at the cash register?
- Salome
Salome bought 4 3/5 kilograms of oranges, 1 kilogram for 2 1/2 GEL (currency Georgian Lari), and 5 1/4 kilograms of apples, 1 kilogram for 1 4/5 GEL. In which fruit did Salome pay more, and by how much?
- Orchard 4337
A total of 18 pears and apple trees grow in the orchard. Pears are two times less than apple trees. How many pears and how many apples?
- Individual 3233
One gardener has 8 apple trees and 2 pears in his set. The other gardener has 12 apple trees and 3 pears in his set. a/ which gardener has more apple trees per pear? b/ what is the ratio of apple and pear trees in individual orchards?
- Součková 21673
Ms. Součková bought 6 orange and 5 apple juices and paid a total of 254 CZK. Mrs. Derner bought 6 apple juice and 5 orange juice and paid CZK 2 less for them than Mrs. Součková. How much did each juice cost?
- Individual 3505
One gardener has 8 apple trees and 2 pears in his set, and the other has 12 apple trees and 3 pears in his set. a/ which gardener has more apple trees per pear? b/ what is the ratio of apple and pear trees in individual orchards?
- Fruit equation
Find how many peaches could be bought instead of buying one melon, one pear, one apple, and two plums if we know that: • Melon and plum cost the same as three apples • if we subtract the price of a pear from the price of peach, we get the price of plum •
- Ava bought
Ava bought snacks for her team's practice. She bought a bag of oranges for $2.71 and a 4-pack of juice bottles. The total cost before tax was $6.75. Write and solve an equation that can be used to determine juice cost, how much each bottle of juice cost
- Leyan
Leyan bought 2 3/4 pounds of apples for $1.32 per pound, 1 1/2 pounds of peaches for $1.20 per pound, and some tomatoes, all from a grocery store. The total cost of his purchase was $9.63. How much money did Leyan spend on tomatoes?