Oranges and apples
Mr. Novák bought 5 times more oranges than apples. One orange cost 8 CZK and one apple costs 12 CZK. He paid 156 CZK in total. How many oranges and apples did he buy?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
algebraUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Součková 21673
Ms. Součková bought 6 orange and 5 apple juices and paid a total of 254 CZK. Mrs. Derner bought 6 apple juice and 5 orange juice and paid CZK 2 less for them than Mrs. Součková. How much did each juice cost?
- Oranges
Dad bought oranges. A two-kilo package of oranges costs CZK 65, and the bag costs CZK 5. How many kg of oranges did Dad buy when he paid CZK 265?
- Fruits
(I) bought three apples, two oranges, four pears, and five bananas, which in total cost £3.73. (i) I bought twenty-one apples, no oranges, eight pears, and fifteen bananas, which in total cost £7.57. (i) I bought one apple, eighteen oranges, fourteen pear
- Individual 5028
Mrs. Bartova is buying apples. The Bohemia variety is CZK 4 more expensive per kilogram than the Golden variety. Mrs. Bartova bought 10 kg of Golden and 15 kg of Bohemia. She paid a total of 360 kc. How many crowns did the individual types of apples cost?
- Mr. John
Mr. John wants to buy winter apples Spartan. There are two ways to buy: 1) buy apples at the marketplace, where 1 kg costs 15 CZK. 2) Bring the car to the agricultural farm, where the apples are sold for 9 CZK per kilogram. However, he must pay CZK 150 fo
- Kilograms of fruit
Mom paid SKK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 SKK less than milk. How many SKKs did milk and bread and a kilogram of apple
- Expensive 4338
He bought a T-shirt, a tie, and a shirt. The tie was three times cheaper than the shirt, and the T-shirt was 70 CZK more expensive than the tie. He paid a total of 470 CZK. How much did he pay for a tie, a T-shirt, and a shirt?