Christmas 29521
The school canteen bought 50 kg of apples for 12 CZK in the autumn. How many kilograms of apples could they buy before Christmas for the same amount if the apples already cost 20 CZK?
Correct answer:

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Apples
The school kitchen bought 36kg apples for 12 kc/kg. How many kilograms of apples 1/4 cheaper can they buy for the same money?
- Three-fifths 33481
The collection of Christmas tree decorations costs € 12 before Christmas. After Christmas, we could buy it for three-fifths of the original amount. By how many euros did the collection become cheaper?
- Kilograms 81234
The price of 1 kg of pears is 7 crowns higher than the price of 1 kg of apples. The seller sold 2 kg more apples than pears. He received the same amount for pears and apples, namely 420 CZK. How many kilograms of apples and how many kg of pears did he sel
- Individual 21713
They bought 22 sets of crayons for the school group. Larger sets cost CZK 65, smaller ones only CZK 50. They paid CZK 1,280 for all sets. How many individual types of crayon sets did they buy?
- Fruit equation
Find how many peaches could be bought instead of buying one melon, one pear, one apple, and two plums if we know that: • Melon and plum cost the same as three apples • if we subtract the price of a pear from the price of peach, we get the price of plum •
- Apples
Apples I picked 600 kg this year. Autumn's apples were four times more than the summer. How many kilograms do I pick in the summer, and how many winter apples?
- One-thirds 2485
Three classmates bought apples. Peter bought two whole one-thirds of the kg, Spring 5 sixths of a kg less than Peter and Daniel 2 times as much as Peter. How many kilograms of apples did the boys buy together?
- Apples 5
In six crates are 45 kg of apples. Five crates were the same amount, and in the sixth crate were 3 kg more apples. How many kilograms of apples were in each crate?
- Apples 49291
My aunt bought 4 kg of apples. A kilo of apples costs CZK 15. How much will 4 kg cost?
- Kilogram 7162
Mom paid CZK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 CZK less than milk. How many CZKs did milk and bread and a kilogram of apple
- Oranges
Dad bought oranges. A two-kilo package of oranges costs CZK 65, and the bag cost CZK 5. How many kg of oranges did Dad buy when he paid CZK 265?
- Luggage and air travel
Two friends traveling by plane had a total of 35 kg of luggage. They paid one 72 CZK and the second 108 CZK for being overweight. If only one paid for all the bags, it would cost 300 CZK. What weight of baggage did each of them have? How many kilograms of
- Kilograms 39911
In a luxury praline factory, they prepared 3.2 kg of a mixture of two types of candies for CZK 273 per 1 kg. Marzipan candies cost 345 CZK/kg and nougat 255 CZK/kg. How many kilograms of each type of candy were used?
- Mr. John
Mr. John wants to buy winter apples Spartan. There are two ways to buy: 1) buy apples at the marketplace, where 1 kg costs 15 CZK. 2) Bring the car to the agricultural farm, where the apples are sold for 9 CZK per kilogram. However, he must pay CZK 150 fo
- Ešteveselšia 4449
The Ešteveselšia family bought a rectangular plot measuring 30 and one-half by 26 and two-thirds meters. Before they start building, they want to fence it. How many meters of the mesh must they buy if they leave 23/8 meters for the gate?
- The book 5
The book that I like to buy is priced at P 1800. How much would it cost if it could be bought at 2/3 of the price?
- Two-hundred-crown 8210
Katka bought 3 kg of apples for 18 CZK and 2 kg of bananas for 30 CZK at the fruit and vegetable shop. How many crowns did she pay for the entire purchase? How many crowns did they give her back if she paid with a two-hundred-crown note?