Mr. John

Mr. John wants to buy winter apples Spartan. There are two ways to buy: 1) buy apples at the marketplace, where 1 kg costs 15 CZK. 2) Bring the car to the agricultural farm, where the apples are sold after 9 CZK per kilogram. However, he must pay CZK 150 for car gasoline. How many kilograms of apples would have Mr. John buy that for him to be more cost-effective to drive to the agricultural farm?

Correct answer:

x =  25 kg

Step-by-step explanation:


15x = 9x+150

15•x = 9•x+150

6x = 150

x = 25

Our simple equation calculator calculates it.



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar







Tips to related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Mixture of coffee
    cofee They have to prepare a mixture of coffee in packing centres so that 1 kg costs 240 CZK. There are two types of coffee in stock at the price of 220 CZK per 1 kg and 300 CZK per 1 kg. How many kilograms of each species need to be mixed to prepare 50 kg of t
  • Sweets
    Caramelos We want to prepare 5 kg of sweets for 150 CZK. We will mix cheaper candy: 1 kg for 120 CZK and more expensive candy: 1 kg per 240 CZK. How much of these two types of candy is necessary to prepare this mixture?
  • Apples
    apples Mr. Vesely give to the market his own 48 kg of apples, 40 kg from Mr. Kovar and 72 kg of Mr. Novak. Grossed a total of 1,920 CZK. How must divide income money for apples?
  • Coffee
    arabica_robusta Coffee merchant has coffee robusta and arabica species. 1 kg Robusta worth 450 CZK, Arabica 1 kg is 300 CZK more expensive. Calculate how many kilograms of Robusta and Arabica will need to produce 30 kg of the mixture so that the mixture cost is 490 CZK p
  • Candy
    bonbons The price for 1kg of more expensive candy is 125 CZK. The price for 1kg of cheaper candy is 100 CZK. We make two different blends of candy. And now. The second blend contains 2kg of more expensive candy and several kg of cheaper candy. The price per 1 kg
  • Blueberries
    boruvky Adéla sells blueberries for 50 CZK/1 l, Zdeněk sells 1 kg of blueberries for 75 CZK. Which of them sells irritants if 1 liter of blueberries weighs 650 g?
  • Coffee
    cofee One kilogram of cheaper coffee costs CZK 150, one kilogram of more expensive coffee costs CZK 200. We have to prepare a mixture of 35 kg of coffee for 180 CZK. How do we prepare the mixture (how many of which kind of coffee do we need)?
  • Candies
    zele-bonbony The price for 1 kg of more expensive candies is 125 CZK. The price for 1 kg of cheaper candy is 100 CZK. We mix two different mixtures of candy. A) The first mixture contains 2 kg more expensive and 0.5 kg cheaper candy. Calculate the price for 1 kg of th
  • Bonbons 2
    bonbons Kilo sweets will cost 260 CZK. The first type has a price per 320 kg, the second type 240 CZK per kg. How many kilos of both kinds of sweets need to prepare a 35 kg mixture ?
  • Coffee shop
    coffee-beans To the coffee shop brought 2 types of coffee totally 50 kg. The first type was CZK 220 per kilogram, coffee second type 300 CZK per 1 kg. For all the coffee trader earned CZK 12,000. How many kilograms of coffee of first type and how many kilograms of cof
  • Buing
    buying Brother got to buy 240 CZK and could buy for 1/8 what he wanted. Could he pay the rest of the purchase for 200 CZK?
  • Tea mixture
    tea Of the two sort of tea at a price of 180 CZK/kg and 240 CZK/kg we make a mixture 12 kg that should be prepared at a price of 200 CZK / kg. How many kilos of each sort of tea will we need to be mixed?
  • Performance
    theathre Same number of tickets sold for 15 CZK, 20 CZK, 30 CZK and 40 CZK a total of CZK 13,230 on theatre performance. How many tickets were sold for this performance?
  • Apples
    jablka Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg Jonathan and how much Golden?
  • Apples
    apples A 2 kg of apples cost a certain sum of money. This sum is equal to the number of kilograms for which we pay 72 CZK. How much is 1 kg of apples?
  • Fruit salad
    banan The fruit salad is prepared from oranges and bananas. One kilogram of oranges costs 30 CZK, and one kilogram of bananas costs 18 CZK. How many kilograms of bananas need to be added to half a kilogram of oranges to produce a fruit salad worth CZK 21 per 1
  • Luggage and air travel
    aircraft-02 Two friends traveling by plane had a total of 35 kg of luggage. They paid one 72 CZK and the second 108 CZK for being overweight. If only one paid for all the bags, it would cost 300 CZK. What weight of baggage did each of them have? How many kilograms of